FSHATI PIQERAS – PIQERASI

04/02/2211:05

Shperndaje:

FSHATI PIQERAS – PIQERASI

Fshati Piqeras – Piqerasi, shtrihet në një kodrinë të gjelbëruar, midis detit dhe malit.  Piqerasi është shumë i bukur, me shtëpi të bardha, dykatëshe prej guri, me çati të kuqe. Me dritaret që vështrojnë nga deti, rrethuar me oborre e plantacione të pafundme ullinjsh e agrumesh. Brezaret zbresin valë-valë deri në rërën e detit… Aty ku fshihen plazhet e virgjëra të këtij relievi të pazakontë, e bëjnë këtë fshat shumë atraktiv.

KU NDODHET FSHATI PIQERAS – PIQERASI

Ndodhet vetëm 28 km nga Saranda, midis Lukovës dhe Borshit dhe pranë plazheve të Bunecit, Lukovës dhe Borshit.

Bajroni  dhe shumë udhëtarë e vizitorë të huaj që “shkelën“ në Piqeras… Mbetën të mahnitur nga bukuritë e këtij fshati shekullor. Dikur fshati Piqeras, Piqerasi kishte 1200 banorë, ndërsa sot numëron afërsisht 50 të moshuar. Portat e shtëpive në Piqeras në rrugicat me trëndafila janë të mbyllura për shkak të emigrimit.

Fshati Piqeras është vendlindja e heroit kombëtar shqiptar Vasil Laci, i cili qëlloi Viktor Emanuelin III, Mbret i Italisë, dhe Sefket Bej Verlacin, kryeministër i Shqipërisë, pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste.

Piqerasi ka qenë fshati më me kulturë i bregdetit, me njerëz të urtë e të mirë. Ata që jetojnë sot në Piqeras, ditën e kalojnë mes kujdesit për trëndafilat dhe të mbjellave të stinës. Në kodrën mbi Piqeras ndodhet Manastiri i Kremensovës.

MANASTIRI I KREMESOVES NE FSHATIN PIQERAS – VIDEO

Mes malit dhe detit, Piqerasi pret dhe percjell turistë e vizitor nga e gjithë bota.

Manastiri i Kremesoves (Shën Mëria e Kremesovës) ndodhet në kodrën përmbi fshatin Piqeras. Vendi ku është ndërtuar MANASTIRI I KREMESOVES dominon vështrimin nga ishujt e Korfuzit… Kodrat e Kakomesë e malit të Shëndëlliut… Deri në majën e Llogarasë me gjithë hapësirën ujore të detit Jon që përfshihet në këtë hapësirë.

Manastiri i Kremesoves duket si një kullë vrojtuese përmbi fshat e më tej.

Manastiri i Kremesoves mendohet se është ndërtuar në vitin 1672.

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Twitter Saranda Web

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.