Lukova, një qytezë turistike model

  Natyra e mrekullueshme, deti, mali, agroturizmi dhe arkitektura e bëjnë Lukovën, një ndër fshatrat më bukur të bregdetit dhe të frekuentuar gjatë stinës së...

“National Geographic”: Butrinti, qyteti i dëshiruar antik

  Programi “Open Explorer” i “National Geographic” ka vizituar qytetin antik të Butrintit duke i kushtuar një shkrim historisë, arkeologjisë, suksesit turistik, por edhe sfidave...

Janicati, fshati i harruar dhe mashtruar nga Leonidha Hristo

Edhe në fshatin Janicat, në Bashkinë Finiq, fshat të cilin kryetari Leonidha Hristo nuk e ka shkelur asnjëherë deri sot, banorët përballen me 3 probleme...

Manastiri i Shën Mërisë, Kakome

  Manastiri i Kakomesë, ndërtim i shek.XVIII, ndodhet rreth 10km nga Saranda në rugën e Bregut, 1 km larg plazhit të Kakomese ne bregdetin Jon....

Butrinti si nuk e kishit imagjinuar kurrë

Makina e Kohës: Butrinti si nuk e kishit imagjinuar kurrë Një vizitë virtuale në të shkuarën e magjishme të qytetit të lashtë.  Një realizim i...

Dosier

VIDEO – 10 vjet nga Tragjedia e Butrintit

Tragjedia e Butrintit - Emisioni "Retrospektive", nga Jolio Dine  Policia e Fierit ka arrestuar një prej organizatorëve të tragjedisë së Butrintit, ku u mbytën...

Si ma vranë babanë dhe trupin e hodhën në pusin përpara Degës

Është një vend në qendër të Sarandës, ku një grua e moshuar shkon çdo 6 maj e vendos një tufë me lule, qan e lutet....

Homazh per clirimtaret e vertete te Sarandes

Operacioni “Sugar Beach” Albania Në 6 tetor 1944 Kompania asiriane filloi zbarkimin në Kakomea Beach, një gji ranor disa kilometra në veri të Sarandës me...

Piluri dhe pilurjotet gjate viteve te diktatures komuniste

Pavaresisht se Piluri ne Luften NA-CL u reshtua ne krah te partizaneve dhe komunistave, keta me marjen e pushtetit nuk e perligjen dhe nuk e...

Incidenti i Korfuzit/ Dëshmitë e rralla të ushtarakut që çminoi bregdetin

Këto ditë është relatuar gjërësisht në media fakti që një ekspeditë amerikane, me në krye James Goold, studies i arkeologjisë nënujore, së bashku me ekspertë...

Rrëfimi i turistit suedez: Nata e zjarrtë me Anën, punonjëse e hotelit në Sarandë

Transkripti i shkrimit të suedezit Në vitin 1988, vendi më stalinist i Europës nuk jepte as shenjën më të vogël të devijimit nga rruga e...