Plazhe ne Sarande – Guidë për pushime

29/04/2416:11

Shperndaje:

Plazhe ne Sarande – Guidë ku mund të kaloni pushimet.


Plazhe ne Sarande – Saranda, e njohur për bukuritë e saj natyrore dhe ujërat e kristalta, është destinacioni ideal për ata që kërkojnë një pushim relaksues në bregdetin shqiptar. Në këtë publikim po sjellim plazhet në zonën e Sarandës, Ksamilit dhe Lukovës…. Ku mund të kaloni pushimet gjatë qëndrimit tuaj. Preferojmë që listimin ta bejmë nga afërsia me Sarandën.


Plazhi publik i Centralit ndodhet buzë Shëtitores së Sarandës. Megjithëse nuk mund të konsiderohet plazh 100 % i pastër, ky plazh ka avantazh. Këtu nuk ju nevojitet të shpenzoni për transportin.
Gjithashtu në këtë plazh gjatë viteve të fundit ka funksionuar edhe shërbimi i Lifeguard, rojeve të bregdetit.
Vendndodhja https://goo.gl/lW9Uy1  


Plazhi i Manastirit
Playhi i Manastirit ndodhet në kilometrin e 6-të të rrugës nacionale Sarandë – Butrint.
Plazhi ndodhet në gji ranor me ujë të kristaltë

VENDNDODHJA https://goo.gl/bPcFJl


Plazhi Pasqyra
Ndodhet në kilometrin e 7-të të rrugës Sarandë – Butrint, rreth 1 kilometër nga rruga.

VENDNDODHJA https://goo.gl/RNAjy3


Plazhi Pulëbardha
Plazhi Pulëbardha ndodhet gati 10 km larg nga Saranda përgjatë rrugës për në Butrint shumë afër Ksamilit. Ky plazh i vogël, i veçuar, i virgjër dhe shumë piktoresk është në fundin e një kodrine…

Vendndodhja https://goo.gl/ShXWPT


PLAZHE NE SARANDE – Plazhet e Ksamilit


Plazhet e Ksamilit janë shumë të pëlqyer për pastërtinë e ujrave të tyre… Rërën e imët dhe pamjet piktoreske që ofrojnë.

Vendndodhja https://goo.gl/enFM2U


Plazhi i Krorezës
Plazhi Krorëz. Nëse ka mbetur ndonjë plazh i virgjër në rivierën shqiptare, padyshim që ky është plazhi i Krorëzës. Në këtë plazh të magjishëm që ndodhet shumë pranë Sarandës mund të shkohet vetëm me varkë ose me këmbë. 500 metër në jug të plazhit të Krorëzës, ndodhet edhe plazhi i Kakomesë.
Vendndodhja https://goo.gl/F5NMdX


Plazhi i Shpellës Lukovë
Ndodhet rreth 20 kilometër në rrugën Sarandë – Vlorë. Natyra e paprekur, uji i kristalte i Jonit me ngjyrën e veçante e bëjnë këtë plazh … Një ndër pikat më të vizituara ndër plazhet e Bregut.
Vendndodhja https://goo.gl/SMkPhc 

PLAZHI I BUNECIT – BUNECI BEACH


Për cdo vërejtje apo sugjerim, na kontaktoni në faqen tonë në facebook Saranda Web

Plazhet ne Sarande – Plazhet e Sarandës, Ksamilit dhe Lukovës: Një Udhetim i Pashmangshëm Mesdhetar

Saranda, Ksamil dhe Lukova janë tre nga perlat e bregdetit shqiptar, të cilat ofrojnë plazhe të mrekullueshme me ujëra kristal të kaltër dhe peizazhe të jashtëzakonshme. Çdo plazh në këtë zonë ka karakteristika unike që i bëjnë të veçanta dhe të paharrueshme për vizitorët. Le të hedhim një vështrim më të hollësishëm mbi disa nga plazhet më të njohura të këtyre zonave.

Plazhet në Sarandë

Plazhi Publik i Centralit
Plazhi Publik i Centralit është një nga plazhet më të frekuentuara në Sarandë, i cili ndodhet pranë qendrës së qytetit. Ky plazh ofron lehtësira moderne dhe një akses të lehtë për turistët që duan të shijojnë diellin dhe detin pa u larguar shumë nga shërbimet urbane. Ujërat e kristaltë dhe rëra e pastër e bëjnë këtë plazh një destinacion të preferuar për familjet dhe të rinjtë.

Plazhi i Manastirit
Plazhi i Manastirit është një tjetër perlë e Sarandës, i cili ndodhet afër Manastirit të 40 Shenjtorëve, një monument historik që ia vlen të vizitohet. Ky plazh është më i qetë dhe më i izoluar, duke ofruar një atmosferë të relaksuar dhe private për ata që kërkojnë të largohen nga zhurma dhe grumbujt e njerëzve. Plazhi karakterizohet nga rëra e imët dhe ujërat e kthjellëta.

Plazhet e Ksamilit

Plazhi Pasqyra
Plazhi Pasqyra është një nga plazhet më piktoreske në Ksamil, i njohur për ujërat e tij të kristaltë që pasqyrojnë qiellin si një pasqyrë, prej nga dhe ka marrë emrin. Ky plazh ofron një pamje mahnitëse të detit dhe është i përshtatshëm për snorkeling dhe zhytje. Plazhi është i rrethuar nga shkëmbinj të lartë, duke i dhënë një ndjesi ekskluziviteti dhe bukurie natyrore.

Plazhi Pulëbardha
Plazhi Pulëbardha është një tjetër destinacion i mrekullueshëm në Ksamil. Ky plazh është i njohur për rërën e bardhë dhe ujërat e kthjellëta, që të japin ndjesinë e një parajse të fshehtë mesdhetare. Shërbimet në këtë plazh janë të shumëllojshme dhe përfshijnë bare, restorante dhe mundësi për sporte ujore, duke e bërë atë një vend ideal për të kaluar një ditë të plotë pushimi.

Plazhet e Ksamilit
Ksamil ka një sërë plazhesh të vogla dhe intime, secili me karakteristikat e veta unike. Plazhet e Ksamilit janë të njohura për ishujt e vegjël që ndodhen fare pranë bregut dhe mund të arrihen me not ose me varka të vogla. Këto plazhe ofrojnë një eksperiencë të paharrueshme për vizitorët që kërkojnë të eksplorojnë natyrën e virgjër dhe ujërat e qeta.

Plazhet në Sarandë – Plazhet e Lukovës dhe Përtej

Plazhi i Krorezës
Plazhi i Krorezës është një nga plazhet më të fshehta dhe më të bukura në zonën e Lukovës. Për të arritur këtë plazh, duhet të përshkruani një rrugë të ngushtë dhe malore, por pamjet dhe qetësia që ofron e bëjnë këtë udhëtim të vlefshëm. Plazhi ka rërë të imët dhe ujëra të kthjellëta, duke e bërë një vend të përsosur për relaksim dhe reflektim.

Plazhi i Shpellës Lukovë
Plazhi i Shpellës Lukovë është i njohur për formacionet e tij natyrore të shkëmbinjve dhe shpellave, që krijojnë një ambient të veçantë dhe romantik. Ky plazh është ideal për ata që kërkojnë një aventurë të vogël dhe një vend të qetë për të shijuar natyrën. Ujërat e qetë dhe rëra e pastër e bëjnë këtë plazh një destinacion të preferuar për çiftet dhe aventurierët.

Plazhi i Bunecit
Plazhi i Bunecit ndodhet midis Lukovës dhe Borshit dhe ofron një peizazh të bukur dhe të qetë. Ky plazh është më pak i njohur dhe rrjedhimisht më pak i frekuentuar, duke ofruar një atmosferë të qetë dhe private. Ujërat e kthjellëta dhe bregdeti i pastër janë ideale për not dhe relaksim.

Plazhi i Borshit
Plazhi i Borshit është një nga plazhet më të gjata në bregdetin shqiptar, që shtrihet për disa kilometra. Ky plazh është i njohur për rërën e tij të artë dhe ujërat e qeta dhe të kthjellëta. Borshi ofron një gamë të gjerë shërbimesh dhe aktivitetesh, përfshirë restorante, bare dhe mundësi për sporte ujore. Pamjet panoramike dhe shërbimet e shkëlqyera e bëjnë Borshin një destinacion të preferuar për turistët vendas dhe të huaj.

Saranda, Ksamil dhe Lukova janë zona që ofrojnë një përvojë unike bregdetare me plazhe të ndryshme për çdo shije. Nga plazhet e gjalla dhe të pajisura me të gjitha lehtësitë, tek plazhet e qeta dhe të fshehta, këto destinacione ofrojnë mundësi të pafundme për relaksim, aventurë dhe zbavitje.

Vizitoni këto plazhe ne Sarande

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.