Manastiri Shen Gjergji, Manastir, Sarande

15/04/2115:50

Shperndaje:


Kompleksi Manastiri Shen Gjergji, Manastir, Sarande përbëhet prej një kishe të rikonstruktuar në shekullin e 14-të pas Krishtit. Ndodhet brenda mureve të një kompleksi manastirial.

Vendodhja e tij në majën e kodrës së Manastirit ofron një pamje mahnitëse. Nga këtu shikon pamje të Detit Jon në perëndim dhe Liqenit të Butrintit në lindje.

Zona kryesore përfshin rrënoja prehistorike të Murit Fortifikues të Demës.

Manastiri Shen Gjergji, Manastir, Sarande – VIDEO

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.