Muzeu Arkeologjik i Butrintit dhe Muzeu i Tradites ne Sarande

12/10/2117:15

Shperndaje:

Muzeu Arkeologjik i Butrintit dhe Muzeu i Tradites ne Sarande

Gjatë pushimeve verore, përveç frekuentimit të plazheve dhe xhirove të mbrëmjes… Pushuesit mund të vizitojnë edhe shumë monumente të kulturës dhe muzetë.

Muzeu Arkeologjik i Butrintit, i cili numëron mbi 1300 objekte të ekspozuara… Ndodhet brenda kalasë së Akropolit të qytetit antik të Butrintit.

Muzeu u hap në vitin 1960, me objektet arkeologjike të zbuluara nga Misioni Arkeologjik Italian… Dhe është pasuruar në vitet më pas me gjetje të gërmimeve arkologjike, të cilat vijojnë edhe sot.

Muzeu Arkeologjik i Butrintit dhe Muzeu i Tradites ne Sarande

Një tjetër muze është Muzeu i Tradites ne Sarande, i cili ndodhet në qendrën e qytetit… Pikërisht aty ku ka punuar Naim Frashëri në vitet 1874-76

Në këtë muze, përveç sendeve të veçanta shtëpiake dhe të kuzhinës… Vizitorët mund të shikojnë veshje të krahinave dhe komuniteteve që jetojnë në zonën e Sarandës… Nga ato të Çamërisë, Minoritetit grek, zonës së Delvinës dhe Bregdetit.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.