Bllokohen lejet e plazhit për jugun, bizneset akuza se favorizohen oligarkët

20/06/2112:31

Shperndaje:

Sezoni turistik ka nisur, por ministria e Turizmit duket se ka nisur procesin e kontrollit të dhënies në një dorë të vetme të lejeve të stacioneve të plazhit.

Asnjë prej bizneseve të stacioneve të vjetra të plazheve nuk kanë marrë leje, pasi ato janë bllokuar nga ministria e Turizmit që drejtohet nga Blendi Klosi, duke bërë që bizneset të ngenë dyshimet se kjo bëhet për të favorizuar resortet që janë ngritur përgjatë perlës së bregdetit shqiptar, në jugun e Shqipërisë.

Shumë biznese kanë aplikuar në këtë portal, por ata janë refuzuar.

Pushteti lokal ka bërë ankesa te ministria e Turizmit, por nuk ka asnjë reagimi nga ky institucion, duke lënë zonën e bregdetit jugut bosh dhe bllokuar biznesin e vogël, ndërsa ka kaluar mesi i muajit qershor.

Në një kohë që Shqipëria të vetmet mundësi për rimëkëmbje pas goditjes që vendi pësoi nga pandemia e Covid.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.