Antiterrori blindon kufirin, kontrolle edhe në rrugë

25/10/1917:13

Shperndaje:


Një ditë përpara 1-vjetorit të vdekjes së Kostandin Kacifas, antiterrori ka “blinduar” zonat kufitare të rretheve Sarandë dhe Delvinë.

Sipas informacioneve, ato do të jenë të përqendruar në tre pika kryesore, në Qafë Botë, portin e Sarandës, por edhe në kryqëzimet e rrugëve që cojnë drejt Gjirokastrës, me qëllim ndalimin e hyrjes në Shqipëri të personave të shpallur “non grata” si dhe identifikimi i personave që kanë qenë problematik në varrimin e Kacifas.

Burime bëjnë të ditur se shoqatat patriotike greke, duke përdorur “fuqinë e rrjeteve sociale” kanë bërë thirrje për grumbullimin e sa më shumë të rinjve, nga ku mësohet se të paktën rreth 10 autobusë me mbështetës të tyre, por edhe të Kacifas priten të mbërrijnë në Shqipëri.

Madje, disa ditë më parë, nga personat e shpallur ‘non grata’ nga shteti Shqiptar Harallamb Karathanos me origjinë nga Dropulli, i njohur si ekstremist dhe antishqiptar ka bërë thirrje në rrjetet sociale që të mblidhen sa më shumë grekë për ceremoninë e përvjetorit të parë të vrasjes së ekstremistit Kostandinos Kacifas.

Ndërkohë informacioni më i fundit është se Karathanos është ndaluar në Qafë Botë dhe nuk është lejuar të futet në territorin shwiptar.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.