Ambasada greke mamografi falas për 150 gra në Bashkinë Finiq

09/06/2118:47

Shperndaje:

150 gra në zonën e minoritetit grek në Bashkinë e Finiqit kanë përfituar mamografi falas falë bashkëpunimit të Institutit grek të luftës kundër kancerit të gjirit, Ambasadës greke në Shqipëri Bashkisë Finiq dhe ISKDSH Sarandë .

 Konsulli grek në Gjirokastër Dhimitris Sahinidhis tha se “Sot me ndihmën e Ambasadës greke në Tiranë po mundësojmë një nismë që e kishte shumë mungesë rajoni këtu. Kjo punë vendos ne krye të fjalës jetën e njeriut. Shpresojmë që kjo nismë të sjellë një bashkëpunim më të gjerë në fushën e shëndetësisë mes Greqisësë dhe Shqipërisë për mbrojtejn nga kanceri i gjirit”

Instituti grek i luftës kundër Kancerit të Gjirit në bashkëpunim me ambasadën greke në Tiranë dhe ISKDSH planifikojnë realizimin e vizitave të tjera  të tilla në Shqipëri dhe ndjekje të rasteve edhe në Athinë me qëllim trajtimin dhe kurimin e grave të prekura nga kjo sëmundje.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.