Alltun Cela: Sikur 100 here ta gjykoja ate qe masakroi Saranden me ndertimet 100 here do ta denoja

08/01/1911:20

Shperndaje:


Adriatik Lapaj nepermjet nje statusi ne fb zbulon fjalet e Kryetarit te Gjykates se Sarandes Alltun Cela thene perpara komisionit te vetingut pas vendimit per shkarkimin e tij si kryetar i Gjykates.
Adriatik Lapaj shkruan se:
“Në 1945 për bindje të dënuan babain me pushkatim e pastaj me 101 vite;
Në 1945 të pushkatuan dajon e vetëm për bindje politike.
Sot bijt e tyre nuk kishte si të ishin dakord me dinjitetin tënd.
Arsyet formale të shkarkimit:
1- Pse ligji 7501 të ka dhënë tokë në fshat;
2- Pse kishe dënuar me burg njeriun që dha lejet e ndërtimit në Sarandë dhe e katandisi qytetin si hale;
3- Pse babai ta dhuroi ty dhe jo motrave dhe vëllait tënd shtëpinë 200 vjeçare në fshat ndërkohë që motrat dhe vëllai ishin dakord që ti të trashëgoje.

Ti fjalën para togës së pushkatimit e mbylle: “Sikur 100 herë po ta gjykoja atë që masakroi Sarandën me lejet e ndërtimit dhe trojet që ndau nga 3 herë, po 100 herë do ta dënoja”. Ti ishe gjyqtari që i dha fund ndrrimit të kombësive duke çuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin “Për gjendjen civile” që e lejonte atë maskaradë…dhe fitove.

Alltun Çela, krenar për ty! – perfundon Adriatik Lapaj.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.