Vila e Fortifikuar ne Dober

09/02/229:24

Shperndaje:

Vila e Fortifikuar ne Dober

Vila e Fortifikuar ne Dober ishte ndërtuar në një kodër të ulët në fshatin Dober, në rrugën nacionale Qafë BotëSarandë. Fortifikime të tilla të ngjashme si kjo gjenden edhe në Çukë, Metoq dhe Malathre.

Vila e Dobrës daton në shekullin e katërt para Krishtit.

Në ditët e sotme dallohen disa segmente të mureve të ndërtuar me gurë.

Në vitin 1962 u zbulua njëra anë e Vilës së Fortifikuar ne Dober.

VIDEO

Ky material u realizua nga Saranda Web falë mbështetjes së Media for All dhe Qeverisë Britanike

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Twitter Saranda Web

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.