Udhëtimet më të mira ditore nga Saranda

01/04/1817:46

Shperndaje:


The CultureTrip ka publikuar ditët e fundit një shkrim të Francesca Masotti, ku autorja përshkruan inteneraret që mund të ndiqen gjatë ditëve të qëndrimit në Sarandë.
Saranda është një nga qytetet më të rëndësishme bregdetare në Ballkan dhe një nga vendet më të mira për të kaluar verën në Shqipëri. Qyteti është i rrethuar nga plazhe të bukura të pacenuar, të përkryer për të kaluar pak kohë për t’u çlodhur, por Saranda ofron shumë udhëtime interesante ditore që mund të përfshiheni në itinerarin tuaj të udhëtimit. Lexoni listën tonë të vendeve më të mira për të parë vetëm një ditë nga bukuria e Sarandës.
1- KSAMILI
 Në jug të Sarandës, është Ksamili, një nga destinacionet më të mira të plazhit në Shqipëri. Ksamili quhet edhe “perla Jon” për shkak të bukurisë së saj. Ajo është vendosur në një mjedis dramatik, dhe një gji të vogël me tre ishuj të vegjël mund të arrihet duke notuar ose udhëtim me varkë dhe të rrethuar nga ujërat e bruzës. Ne sugjerojmë që ju të shmangni Ksamilin në gusht, sepse ajo është shumë e populluar me njerëz.
2- PARKU I BUTRINTIT  I banuar që nga kohët parahistorike, Butrinti dikur ishte një koloni greke, dhe Kolonia Romake, dhe një peshkop. Është parku arkeologjik më i madh dhe më i famshëm në Shqipëri dhe një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Gjithashtu këtu janë teatri, baptistery dhe bazilika. Në pikën më të lartë, ka gjithashtu një muze me artefakte interesante.
3- SYRI I KALTER  Për të freskuar trupin tuaj në ditët e nxehta shqiptare, ka vetëm një gjë për të bërë: shkoni në Syrin e Kaltër, një pranverë natyrore e nxehtë mbi 50 metra të thellë e ndodhur në mes qyteteve të Sarandës dhe Gjirokastrës. Merrni kamerën tuaj me vete, merrni disa foto dhe pastaj notoni në ujin e pastër kristalor.
4- GJIROKASTRA  Me një orë e gjysmë me makinë nga Saranda, mund të arrini në qytetin e shkëlqyer të Gjirokastrës, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s i famshëm për arkitekturën mahnitëse osmane. Qyteti është gjithashtu i njohur si vendlindja e ish-diktatorit Enver Hoxha dhe shkrimtarit Ismail Kadare. Gjëja më e mirë për të bërë në Gjirokastër është shëtitja nëpër qendër të qytetit, admirimi i shtëpive të bardha të fasadës, blerja e diçkaje në pazarin e vjetër dhe arritja e kështjellës madhështore për të admiruar pamjen e bukur të qytetit.
5- DELVINA  Nëse dëshironi të eksploroni vendet jo turistike dhe të zbuloni shpirtin e vërtetë të Shqipërisë, shmangni plazhet dhe vizitoni Delvinën. Megjithë madhësinë e tij të vogël, ky qytet i mrekullueshëm i ndërtuar në një shpat mali është shtëpia e një xhamie, një kishë katolike, një kishë protestante dhe një kishë ortodokse gjithashtu. Ju nuk do të gjeni turma këtu, kështu që të gëzojnë çdo minutë të vetme të udhëtimit tuaj.
6- FINIQ  Megjithëse Butrinti është më i bukur dhe më i rëndësishëm se çdo park tjetër arkeologjik në vend, Shqipëria është shtëpia e sajteve të tjera interesante që mund të përfshini në itinerarin tuaj të udhëtimit. Vetëm 19 minuta me makinë nga Saranda mund të arrini në parkun arkeologjik të Finiqit, një nga qytetet më të pasura të Epirit në kohët e lashta. Në kohët bizantine, Finiq u shndërrua në një peshkopat.
7- KORFUZI  Ndoshta një nga ishujt më kozmopolit të Greqisë, Korfuzi ka një kapital mahnitës që ka shembuj të shkëlqyeshëm të arkitekturës veneciane. Megjithë shiun dhe stuhitë e mëdha, moti i dimrit në Korfuz është zakonisht befas me diell dhe i ngrohtë, dhe ju nuk duhet të habiteni nëse vëreni disa banorë duke notuar në det gjatë dimrit. Ju mund të arrijnë në ishull me traget të shpejtë në vetëm 30 minuata nga Saranda. Natyrisht, një ditë nuk është e mjaftueshme për të vizituar ishullin e këndshëm Jonian, por në 24 orë ju mund të shihni lehtë qendrën e saj të bukur të qytetit, të arrini kështjellën e vjetër për të admiruar panoramën mahnitëse mbi qytetin e vjetër dhe detin dhe shijoni disa gatime tipike greke./  SarandaWeb.net
Përktheu dhe përshtati Geraldina DIDANI

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.