KSAMILI

01/07/2113:59

Shperndaje:

KSAMILI

Ksamili  perben nje nga pasurite si natyrore edhe arkeologjike me te pasura ne vendin tone. Ksamili  perben nje nga perlat e natyres shqiptare, me plazhe te paster e te virgjer Me vije bregdetare te larmishme me gjire, kepa, ishuj e shkembinj interesante Me monumente kulture, me Butrintin dhe Saranden afer. Fare prane ishullit te Korfuzit dhe rruges detare nga Greqia ne Itali. Pra nje pike e rendesishme qe pret doren e investitoreve. Por edhe interesimin nga shteti si dhe vete banoret e tij per ta mbrojtur... Dhe per te kerkuar dhe pritur pastaj zhvillimin e nje turizmi elitar.  

KSAMILI – PEISAZHI

Ksamili ofron jo vetem peisazh te cmuar natyror, por edhe vlera te medha arkeologjike dhe historike. Kjo lidhet me qytetin antik te Butrintit i cili permendet ne shekullin e VI para Krishtit prej Hetakut. Por mendohet qe kodra e Butrintit te jete banuar me pare lindjes se qytetit. Kemi shetitoren, tempullin, kullen ne hyrje te Butrintit qe sherbente per kontrollin e kanalit te Vivarit Dhe murin e Demes i cili ndante krejt gadishullin e Ksamilit ne nje toke te zoteruar nga Butrinti. Ky mur ka qene porte hyrese per ne Gadishullin e Ksamilit.

KSAMILI – HISTORIA E KSAMILIT

Me rastin e vizites se kryeministrit sovjetik Nikita Hrushov u ndertua me 1959 rruga per në Butrint. Fshat i vjetër Ksamil ishte kthyer në gërmadhë. Më pas aty kanë banuar çamët refugjatë të instaluar nga qeveria Zogut. Çamë të ardhur në atë kohë qenë vendosur dhe në Prodan, Gjashtë dhe në Varfanj të Delvinës. Ky fshat u krijua nga çamët e ardhur nga fshati Varfanj i Çamërise.

KSAMILI SOT

Popullsia e Ksamilit aktualisht i kalon 10 mije banore. 

Ksamili eshte Njesi Adminitrative dhe perfshihet ne territorin e Bashkise Sarande prej vitit 2015. Pergjate muajve te veres kthehet ne nje nga destinacionet kryesore te vendit.

VIZITO KSAMILIN

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.