The Sun: Shqipëria në dhjetë destinacionet kryesore për 2019

05/03/1921:04

Shperndaje:


Gazeta britanike “The Sun” ka përfshirë Shqipërinë, veçanërisht Rivierën shqiptare, në dhjetë destinacionet kryesore për vitin 2019. 
Për çdo destinacion, artikulli përcakton arsyet që zgjedhin atë, çfarë të presin dhe kur për të shkuar. Përse zgjedhja e Shqipërisë shpreh veten në këtë mënyrë:

” Vendasit kanë ruajtur me mjeshtëri plazhet dhe gjiret e vendit për dekada të tëra. Lonely Planet ka përfshirë vendin në listën e destinacioneve më të mira për 2019, mund ta kapni dhe që kjo është vetëm një çështje kohe para se Shqipëria të bëhet Kroacia e re. “- lexon hapjen e paragrafit lidhur me vendin e Shqiponjave.
” Njerëzit shpesh kanë një imazh të shtrembëruar të Shqipërisë. Drymades ofron një shije të parajsës shqiptare: hotele të bukura me rërë të bardhë si sheqer dhe një shans për t’u çlodhur në shiritin e plazhit përpara se të ftoheshin në valët e kthyera.

Një shpërblim tjetër i madh është se Shqipëria ka çmime shumë më të lira krahasuar me destinacionet e tjera të njohura në Greqi dhe Itali “- vazhdon artikulli.

Kur të shkoni në Shqipëri:

” Vera në Shqipëri sjell temperaturat më të mira (20 gradë mesatare), por gjithashtu një mbipopullim të tepruar; kështu që përpiquni ta vizitoni atë në maj ose në qershor. “- lexon përfundimin.

Lonely Planet: Shqipëria në 10 destinacionet me vlerë më të mirë
Shqipëria ka qenë e përfshirë në listën e dhjetë destinacioneve aventura në kosto të përballueshme e Lonely Planet për vitin 2019, si një nga kufijtë e fundit të Evropës që ofron hiking mes pamjeve të bukura malore, plazhet e mrekullueshme dhe një histori unike.

Vendi i shqiponjave zë pozitën e tetë në listën, e cila përfshin vende të tilla si Egjipti, Polonia, Sllovenia, Ekuador, Argjentinë, Bangladesh, Shtetet e Bashkuara dhe në Maldive.

” Këtu është një vend me vlerë të madhe në pamje të thjeshtë, me disa plazhe të mrekullueshme dhe një histori unike. Skena gastronomike emocionuese e qytetit feston frytet e shijeve të saj unike lokale dhe ofron një kuzhinë vërtet të dallueshme.

Pavarësisht nga faqet e saj arkeologjike, të tilla si Apollonisë dhe Butrintit, dhe përzierje e saj unike e ndikimeve të Ballkanit, mesdhetare dhe italiane, Shqipëria mbetet një destinacion ku ju mund të shkoni hiking në mes të peizazheve të bukura malore . “- Lonely Planet shkruan. / turismo.al


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.