Rama me datë konkrete, tregon se kur pritet të hapen kishat dhe xhamitë

06/05/2010:32

Shperndaje:


Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bashkëbisedim online me përfaqësuesit e lartë të klerit shqiptar, ku u tha se pas datës 18 maj do të hartohet një kalendar gradual në lidhje me mbajtjen e aktiviteteve fetare në vend, nën masat e reja të sigurisë.

Përfaqësuesit e komuniteteve fetare kërkuan që aktivitetet fetare në vend të hapen sërish me rregulla të caktuara.

Sipas tyre, strukturat e vendit tonë e lejojnë që të merren masat për të shmangur çdo rrezik, mbajtjen e distancës si dhe për shmangien e çdo rreziku të mundshëm.

Kujtojme se dje mbi 3 300 persona firmosën një peticion online që i drejtohej Kryesisë së Komunitetit Mysliman të Shqipërisë ku si kërkesë kishte hapjen e dyerve të xhamive për besimtarët dhe qytetarët.

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/2448179775473152/


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.