Në Shëndëlli, fshatin e Mirditorëve në Konispol

02/01/2113:29

Shperndaje:


Një histori ndryshe vjen nga fshati Shëndëlli i Konispolit.
Fshati ndodhet në jugun e thellë, por pjesa e më madhe e banorëve janë nga veriu.
Rreth 70% e janë mirditorë, një pjesë dibranë e shumë pak janë vendas. Pas rënies së diktaturës thonë se u vendosën aty për të ndërtuar një jetë më të mirë për familjet e tyre.
“Fshati ku kam lindur dhe rritur unë quhet fshati Mërkurth i rrethit të Mirditës, është fshati i fundit që kufizon me Dibrën. Kushtet e jetesës ishin shumë të vështira.
E vetmja gjë që punohet atje është misri dhe patatja. Në kohën që erdhëm ne, kodra ishte e papolluar. Nuk ka pasur asnjë shtëpi banimi.” thotë një banor.
Në atë kohë në Shëndëlli kishte shumë pak shtëpi. “Erdhëm sepse këtu bashkohen të gjitha mrekullitë e botës, është lumi, deti, mali, fusha. Këtu janë të gjitha. Me vendndalinjtë shkojmë mirë.”

VIDEO https://youtu.be/aKf3eT0HFxs

https://youtu.be/aKf3eT0HFxs


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.