Ekspertja ngre alarmin: Ja përse nuk duhet të mbani doreza në supermarket!

09/04/2020:41

Shperndaje:


Një studiuese që këshillon Organizatën Botërore të Shëndetit për shpërthimin e sëmundjeve infektive ka paralajmëruar australianët që të mos veshin doreza në supermarket, sepse ato krijojnë një ‘sens të rremë të sigurisë’ që mund të rrisë rrezikun e kontraktimit të COVID-19.

Mary-Louise McLaws, një eksperte për kontrollin e infeksionit dhe profesoreshë e epidemiologjisë në Universitetin e New South Wales, tha se dorezat mbajnë mikrobet në mënyrë më efektive sesa lëkura.

Profesoresha McLaws tha për Daily Mail Australia se duart, kyçet dhe thonjtë duhet të lahen për 20 sekonda përpara se të vishni doreza dhe pasi t’i hiqni.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.