Alket Hyseni: Mirënjohje partizanëve dhe Trupave Britanike që luftuan për çlirimin e Sarandës dhe Delvinës

09/10/208:22

Shperndaje:


Dalëngadalë edhe politika shqiptare po pranon një të vërtetë historike, të mohuar për 45 vjet, por edhe të mospranuar në 30 vite: Faktin që qytetin e Sarandëa e çliruan Trupat Britanike.
Deputeti Alket Hyseni, nëpërmjet një postimi në facebook shpreh mirënjohjen ndaj partizanëve dhe trupave Britanike që luftuan për çlirimin e Sarandës dhe Delvinës, duke përmendur edhe faktin se për çlirimin e Sarandës ranë heroikisht 6 uahtarë britanikë.

POSTIMI i Alket Hysenit

9 Tetor 1944🇦🇱9 Tetor 2020

Mirënjohje përjetë partizanëve të Brigadave 12, 14 dhe 19 të Ushtrisë Nacional Çlirimtare Shqiptare, si dhe trupave parashutiste dhe të marinës britanike, që luftuan heroikisht për çlirimin e Sarandës dhe Delvinës, ku ranë dëshmorë dhjetra partizanë shqiptarë dhe 6 ushtarë britanikë.
Lavdi dëshmorëve të atdheut!


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.