Zjarri në anije në Korfuz: Shpëtohen dy personat në garazh, 11 rezultojnë të humbur

18/02/2217:02

Shperndaje:

Fatmirësisht, operacioni për shpëtimin e dy drejtuesve të mjeteve, të bllokuar në garazhin e “Euroferry Olympia”, i përfshirë nga flakët në orët e para të së premtes, ka pasur një fund të lumtur.

Në orët e fundit, një operacion gjigant shpëtimi dhe kërkimi ishte ngritur rreth tragetit të pasagjerëve, si për dy të bllokuarit ashtu edhe për 11 të zhdukurit.

Sipas MEGA, ata janë një turk dhe një bullgar, të dy drejtues kamioni, të cilët kanë mbetur të bllokuar në garazhin e anijes që digjej.

Informacioni fillestar: Varka e Policisë Ekonomike Italiane dhe varka e shpëtimit LS kanë lundruar drejt portit të Korfuzit, të cilët kanë zbritur në mënyrë të sigurtë të mbijetuarit e flamurit “EUROFERRY OLYMPIA” të Italisë. Një numërim dhe identifikim i plotë i pasagjerëve të anijes në fjalë është kryer nga oficerët e Rojës Bregdetare – Roja Bregdetare Helenike, ku është konstatuar se janë shpëtuar dyqind e shtatëdhjetë e tetë (278) persona, përfshirë një person që nuk ndodhej në listën zyrtare të pasagjerëve.

Sipas shifrave zyrtare janë shpëtuar 278 persona dhe një tjetër person i padeklaruar në listë dhe sipas informacioneve është emigrant ilegal. 11 persona janë ende të zhdukur, mes tyre 3 grekë.

VIDEO


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.