Zhvillohet ceremonia e Bekimit të Ujërave në Sarandë

06/01/2010:56

Shperndaje:


Besimtarët ortodoksë kanë festuar paraditen e sotme ditën e ujit të bekuar në Sarandë, ku u organizua hedhja e kryqit në ujë.
Ceremonia e drejtuar nga Mitropoliti i Gjirokastrës Dhimitri nisi me meshën në Kishë e Shën Harallambit dhe më pas besimtarët iu drejtuan bregdetit në Shëtitore. Qindra besimtarë si dhe qytetarë ishin të pranishëm për të parë hedhjen e kryqit në ujë. Sipas zakonit, të rinjtë sfiduan të ftohtin dhe u hodhën në ujë, me qëllim fitimin e trofeut.
Telemak Papas ishte i riu mes 6 pesonash që arriti të kapte kryqin në ujë.

https://www.facebook.com/143672462471081/posts/1390623187775996/


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.