Vjedhjet e përsëritura/ Kryetari i bashkisë letër ministrit Lleshaj: Paraqitu urgjent në Finiq

15/06/208:03

Shperndaje:


Një letër drejtuar Ministrit të Rendit Publik të Shqipërisë, Z. Sandri Lleshaj, u dërgua dje nga Kryetari i Bashkisë së Finiqit, Kisto Kiço duke protestuar fuqishëm kundër asaj që cilësohet pasiguri me vjedhje të përsëritura dhe shkatërrim të shtëpive dhe tokave të grekëve.
Arsyeja për këtë ishte grabitja e shtëpitë e tyre: Arqilea Kiço, Odysea Stavro, Arqilea Dai, Perikli Ginu dhe Irakli Spyro Kiço në fshatin Krane.
Në këtë protestë Kristo Kiço i kujtoi Ministrit Lleshaj se ngjarje të tilla po ndodhin çdo ditë në të gjithë Bashkisë e Finiqit që e bëjnë të pasigurt jetën e banorëve në shtëpitë e tyre dhe se autoriteti që ai drejton duhet të ndërhyjë për të prishur situatën.

Ai rekomandon që ai të modernizojë stacionin e policisë Livadhja në një dhomë, siç asht siç janë Sarandë në Delvinë dhe në të njëjtën kohë të drejtojë departamentin me policë me origjinë greke nga zona.
Për të zgjidhur këto probleme, kryetari i bashkisë përsëri i bëri thirrje ministrit të zbresë drejtpërdrejt në selinë e Bashkisë së Finiqit, ku do të organizohet një takim me qytetarë, këshilltarët komunalë, kryetarët e fshatrave dhe zyrtarët bashkiakë.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.