VIDEO – Vizita e 40 Saranda-ve nga Kosova

11/02/1811:48

Shperndaje:


4o vajza nga Kosova që mbajnë emrin e qyetit të Sarandës kanë organizuar një vizitë të përbashkët  në qytetin e adhuruar aq shumë prej prindërve të tyre, sa ta përjetojnë në emrat e vajzave të tyre. Të bukura si Saranda, të 40 vajzat, shumica prej të cilave vizitojnë për herë të parë qytetin e emrit të tyre, vajzat shprehen se kanë përjetuar një ndjesi të vecantë gjatë kësaj vizite.
Mes vajzave ishte edhe Saranda Myftari, e cila është lindur në Sarandë në vitin 1999 gjatë kohës së luftës në Kosovë, e cila viziton për herë të parë vendlindjen
Në Kosovë janë më shumë se 1000 vajza me emrin Saranda dhe ambasodori i Shqipërisë në Kosovë Qemal Minxhozi shprehet se kjo inisiativë do të vazhdojë edhe vajza dhe djem që mbajnë emra të tjerë si Vlora, Berati, Drini, Shkumbin etj

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.