VIDEO – Banorët e Borshit në protestë: Po na pushtohen kullotat

10/06/1711:47

Shperndaje:


Banorët e Borshit në protestë: Po na pushtohen kullotat.

Banorët e Borshit kanë protestuar ditën e sotme kundër asaj që ata e konsiderojnë si pushtim të Malit të Borshit nga Bashkia Delvinë. Në një protestë të mbajtur në hyrje të fshatit në rrugën nacionale Vlorë-Sarandë, ata kanë akuzuar për këtë Ministrinë e Mjedisit dhe Bashkinë e Delvinës.
Sipas banorëve, kullotat kanë qenë në pronësi të banorëve prej brezash, por së fundmi, me ndërhyrjen e Ministrisë së Mjedisit, i kanë kaluar Bashkisë Delvinë. Këtu kanë nisur edhe problemet e banorëve, të cilët thonë se janë dëbuar nga kullotat nga rreth 20 forca të Policisë Bashkiake Delvinë, duke u zëvendësuar me barinj nga fshati Kalasë. Sipas barinjve, ata janë dhunuar nga barinjtë e Kalasës në prani të policisë bashkiake dhe punonjësit të inspektoriatit të Mjedisit, të cilin e akuzojnë për fallsifikim të proces-verbalit.
Të gjendur në kushte të vështira banorët i bëjnë thirrje Ministrisë së Mjedisit dhe Bashkisë së Delvinës, që të tërhiqen nga kjo vjedhje sepse po stimulojnë vetëgjyqësinë dhe vëllavrasjen.

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.