Tuneli i Llogarasë, Projekti që do të nxiste turizmin në Bregdet

23/01/1813:36

Shperndaje:


Qeveria shqiptare po shikon mundësinë e hapjes të një tuneli në Llogara, për të ulur distancën kohore nga Vlora ne Bregdet, por edhe për të thithur më shumë turistë. Deklarata u bë nga ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri, në studion e “Tonight Ilva Tare”
Gjiknuri: Po bëhet një studim, po shihet interesi i shoqërive të huaja, për një tunel alternativ për në Llogara, për të nxitur turizmin dhe për të shmangur kalimin nga ana e Parkut të Llogarasë dhe zbritjen që merr gati një orë.
Tare: Po bëhet një studim për këtë apo ka ndonjë ofertë?
Gjiknuri: Jemi me qasjen që ka ardhur një moment që mund të bëhet një tunel në mënyrë që distanca nga Dhërmiu në Vlorë mos jetë më shumë se 20-25 minuta.
Tare: Po kosotja sa do të jetë, se e beri edhe Podgorica në Kolashin po çoi turizmin e gjithë rajonit atje.. ne ia dalim dot?
Gjiknuri: A ka potenciale për turizëm? Që turizmi të zhvillohet duhet të jetë aksesueshëm. Që të jetë i aksesueshëm duhet një infrastrukture, por ça zgjidhje ka? Me parashutën do hidhemi? Do hapen tunele.

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.