The CultureTrip rekomandon fshatrat e Rivieres shqiptare per t`u vizituar

17/07/1914:56

Shperndaje:


The CultureTrip i ka kushtuar nje nje shkrim te posacem fshatrave te bregdetit te Jugut, duke i pershkruar si me te bukurat jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Evrope.
Riviera Shqiptare është një nga vendet më të bukura për të parë, jo vetëm në Shqipëri, por në Evropë. i Famshëm për plazhet e saj të pacenuar të lyer nga ujërat kristalore, Riviera Shqiptare është shtëpia e fshatrave magjepsëse që meritojnë të vizitojnë gjithashtu. Nëse planifikoni një udhëtim në Shqipëri për verën, lexoni listën tonë të qyteteve më të mira për të vizituar në këtë zonë mahnitëse të Tokës së Shqiponjave.
1- DHERMI  I vendosur në ultësirat e maleve Acroceraunian, fshati piktoresk i Dhërmit ndodhet në një nga shtigjet më idilike të bregdetit në Rivierën Shqiptare. Fshati krenohet me një arkitekturë klasike jugore evropiane dhe tronditëse 35 kisha brenda kufijve të saj. Është një nga fshatrat më simpatik të Ballkanit, e mbushur me bougainvillea, kisha të vogla ortodokse dhe rrugë të ngushta. Është fshati i parë që ndodhet në rrugën nga kalimi i Llogarasë drejt Sarandës. Dhërmi është me vlerë të vizitojë, kështu që një herë këtu, përgatituni për të zbuluar rrugët e saj të vogla dhe admironi kopshtet dhe gjithçka tjetër. Gjëja më e mirë për të bërë këtu, pasi të vizitojë qytetin dhe të kalojë ca kohë në një nga plazhet e mrekullueshme, është të arrijë Shën Marinë, një kishë e bukur që gjendet në majë të një kodre mbi Dhërmën, e cila ofron pamje të mrekullueshme të fshatit dhe detit.
2- VUNO  E vendosur në mes të Dhërmiut dhe Himarës, Vuno është një nga fshatrat më të bukura të Rivierës Shqiptare. Duket si një fshat i vogël grek me shtëpi të bardha, lule dhe disa kisha që i japin shumë bukuri. Ne ju sugjerojmë të kaloni pak kohë përpara se të vazhdoni turin tuaj bregdetar. Një plus këtu është prania e dy prej plazheve më të bukura të vendit, Gjipe Beach dhe Jale, të dyja të vendosura pranë fshatit dhe destinacionet e mirënjohura të verës.
3- HIMARA  Fshati i Himarës është një nga më të frekuentuarit e Rivierës Shqiptare, sepse ofron jo vetëm plazhe të bukura, por edhe jetë të gjallë. Megjithatë, ende nuk e ka humbur hijeshinë e saj. Qyteti dygjuhësh, është shtëpia e disa kishave ortodokse të ndërtuara në arkitekturën tradicionale bizantine që vlen të shikohen. Shëtitore bregdetare me shumë restorante dhe taverna është vendi më i mirë për të kaluar natën dhe të argëtohen. Ka disa plazhe të bukura në afërsi të qytetit, si Livadhi, një gur i bardhë i rrethuar me pemë ulliri dhe Potami, që ndodhet në një mjedis dramatik midis detit dhe lumit.
4- QEPARO  Një vend që nuk mund të humbasë në këtë zonë është Qeparo, një fshat i bukur dygjuhësh bregdetar i banuar nga shqiptarët dhe grekët. Është një nga destinacionet më të preferuara të verës së vendasve që duan të kalojnë kohën e tyre në këtë fshat të bukur të rrethuar nga natyra dhe plazhet e mrekullueshme. Nëse jeni një entuziast historik, mos humbisni mundësinë për të vizituar Kështjellën Ali Pasha, një nga pikat kryesore të Shqipërisë dhe një kështjellë e mrekullueshme veneciane e rrethuar nga një gji e mrekullueshme jo shumë larg Qeparos.
5- BORSHI  Një nga fshatrat kryesore të Rivierës Shqiptare është Borshi, një vend i bukur që ofron pikëpamje të mrekullueshme, plazhe të pastra dhe baza interesante arkeologjike. Borsh është i famshëm për prodhimin e vajit të ullirit që nga kohërat e lashta. Nëse dëshironi të blini diçka tipike, një shishe e këtij vaji të mirë ulliri është një ide e mrekullueshme.
Borshi është gjithashtu shtëpia e plazhit më të madh të Shqipërisë, plazhit me rërë 7 kilometra, Borsh, i përsosur për familjet dhe fëmijët. Hoteli është i vendosur në Ujvarën e Borshit dhe është një restorant/kafene që ndodhet në mes të fshatit, i rrethuar nga një ujëvarë mahnitëse, pjesë e monumenteve natyrore të Shqipërisë. Saranda Web
Përktheu dhe përshtati Geraldina DIDANI

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.