Studimi i anijeve të mbytura romake/ Nicola Guidugli flet për Report Tv

08/07/1816:01

Shperndaje:


 

Profesor Nicola Guidugli një pjesë të mirë të kohës së tij ia kushton anijeve të mbytura të perandorisë Romake, jo thjesht për të zbuluar se çfarë mbajnë ato, por edhe për të rindërtuar pjesët përbërëse të këtyre anijeve.
o vetëm studim të anijeve të mbytura romake por edhe rindërtim të pjesëve përbërëse të këtyre anijeve. Kjo është ajo që po bëjnë një grup kërkuesish italian, njëri prej tyre Profesor Nicola Guidugli, i cili flet për Report TV.
Profesor Nicola Guidugli një pjesë të mirë të kohës së tij ia kushton anijeve të mbytura të perandorisë Romake, jo thjesht për të zbuluar se çfarë mbajnë ato. Ai dhe një ekip kërkuesish italian po rindërtojnë pjesët përbërëse të këtyre anijeve. Profesor Nicola Guidugli ndodhet në Sarandë për pushime, nga ku ai në një intervistë për Report Tv tregon rreth këtij projekti të veçantë.
Jam pjesë e një shoqate që bën kërkime dhe studion të gjitha mjetet e përdorura në anijet romake. Ishin këto mjete te cilat e bënë perandorinë romake më të fuqishmen e kohës. Mjete të veçanta si pompat p.sh., të cilat ne jemi duke i rindërtuar dhe ato punojnë në mënyrë perfekte.
Te plote kete material dhe intervisten mund ta ndiqni ne shqiptarja.com ne kete link KLIKO 

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.