Siguria në shkolla: do hiqen kjoskat 50 metër afër, vëzhgim ndaj personave të dyshimtë

26/09/2318:53

Shperndaje:

Policia është e dislokuar nëpër shkolla për të identifikuar persona të rrezikshëm që mund të jenë kontingjent droge, për të garantuar sigurinë e nxënësve. Drafti për  Sigurinë në Shkolla pritet të kalojë në qeveri dhe përfshinë pastrimi i rrezes së shkollave edhe nga kioskat apo tabakinot, të cilat në të shkuarën kanë qenë jo pak herë burimi jo vetëm i alkoolit dhe duhanit, por edhe i lëndëve narkotike. E njëjta gjë po bëhet edhe me parkimet e automjeteve brenda kësaj rrezeje.

Ndërkohë, policia, kur ka dyshime, mund të ndërhyjë për kontroll edhe në biznese që janë në afërsi, me synim kapjen e rasteve të shitjes së narkotikëve. I gjithë ky aksion në afërsi të shkollave mori indice pas zhvillimit të operacionit “Tempulli”, ku u zbuluan droga dhe substanca të reja që po konsumohen nga të rinjtë dhe adoleshentët.

Një prej tyre ishte hashashi xhelatinoz i ardhur nga Kanadaja, i cili kategorikisht është i ndaluar, por edhe lënda e oksidit të azotit që merret përmes tullumbaceve. Oksidi i azotit është kthyer në një alarm ndërkombëtar nga mjekët pasi konsumi i tij është rritur ndjeshëm, sidomos te moshat e reja që e gjejnë me 300 lekë në lokale.

SARANDA WEB TV – 24 ORË ONLINE


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.