Sekretarja Liz Truss mbështet qytetarët britanikë që luftojnë përkrah forcave ukrainase

27/02/2213:26

Shperndaje:

Sekretarja e Jashtme Liz Truss ka thënë se ajo do të mbështeste shtetasit britanikë që zgjodhën të luftonin përkrah forcave ukrainase kundër pushtimit rus, ndërsa kombi i goditur u bëri thirrje luftëtarëve të huaj që t’i bashkohen përpjekjeve të luftës.

Presidenti Volodymyr Zelensky ka premtuar të armatosë vullnetarë të huaj për të udhëtuar në vendin e tij për t’u bashkuar në betejën kundër forcave të Vladimir Putin .

E pyetur në programin e mëngjesit të së dielës të BBC -së nëse ajo do të mbështeste qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar që zgjodhën t’i përgjigjen thirrjes, zonja Truss tha: ‘Po. Unë e mbështes këtë dhe sigurisht kjo është diçka për të cilën njerëzit mund të marrin vendimet e tyre.

“Ata po luftojnë, populli i Ukrainës po lufton për liri dhe demokraci, jo vetëm për Ukrainën, por për të gjithë Evropën, sepse kjo është ajo që po sfidon presidenti Putin.

“Dhe absolutisht, nëse njerëzit duan ta mbështesin atë luftë, unë do t’i mbështesja ata për ta bërë këtë.” 

Komentet e saj vijnë pasi ministria e mbrojtjes e Ukrainës bëri thirrje sot që të huajt të bashkohen me forcat e saj të armatosura dhe të luftojnë kundër ushtrisë së Putinit, me Ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës që u bëri thirrje njerëzve të kontaktojnë departamentin e tij. 

Të dielën, shtabi i përgjithshëm i Ukrainës tha se Zelesnky, 44 vjeç, po i kërkonte çdo të huaji të vinte në Ukrainë “dhe të luftonte krah për krah me ukrainasit kundër kriminelëve rusë të luftës”. 

Ambasadori i Ukrainës në MB Vadym Prystaiko tha se një ‘numër dërrmues njerëzish’ kanë ‘bombarduar’ ambasadën me kërkesa për të hyrë në Ukrainë dhe për t’u bashkuar me luftën.

VIDEO


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.