Saranda humb Koço Kokëdhimën. Ja zëvendësuesi

09/05/1612:55

Shperndaje:


Koco-Kokedhima-640x422-420x277Gjykata Kushetuese ka vendosur t’i heqë mandatin e deputetit Koço Kokëdhimës. 
Parlamenti e dorëzoi kërkesën për papajtueshmërinë ose jo të mandatit të Kokëdhimës pasi Gjykata Kushtetuese e detyroi. Fillimisht mazhoranca e refuzoi kërkesën e opozitës për ta çuar mandatin e Kokëdhimës në Kushtetuese. Por më pas opozita e ankimoi në këtë Gjykatë dhe ajo i dha të drejtë. Opozita e akuzoi Kokëdhimën se ka marrë para publike në të paktën 150 raste me kompaninë Abissnet pasi ishte bërë deputet. Nuk dihet nëse Kokëdhima do t’i humbasë të gjitha funksionet që gëzon edhe në parti si deputet.
Deputeti i Vlorës duket se i ka paraprirë këtij vendimi, pasi në Kongresin e PS ndryshe nga të gjithë deputetët e tjerë, ai nuk pranoi të zgjidhej automatikisht në kryesi, por iu nënshtrua një procesi votimi.
Më në fund Kushtetuesja vendosi, larg presioneve politike dhe shantazhit qeveritar, t’i heqë mandatin e deputetit Koço Kokëdhimës.
Pas heqjes së mandatit të deputetit Koço Kokëdhima, mandati i tij mund t’i kalojë Edmond Lekës. Gjykata Kushtetuese vendosi sot t’i heqë mandatin e deputetit të Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima pasi akuzohej për përfitim fondesh shtetërore edhe pasi mori mandatin e deputetit. Në listën e Vlorës për zgjedhjet parlamentare të vitit 2013 në radhë vjen Edmond Leka, ish- kryetari i PS-së së Vlorës që pak kohë më parë mori postin e Drejtorit të Portit të Durrësit.

.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.