Rinisin shpimet per nafte, Delvina alarmohet per helmimin e ujit

02/08/1817:46

Shperndaje:


Një situatë e rëndë rrezikon të përsëritet pas gati gjashtë viteve në qytetin e Delvinës, nëse autoritetet përkatëse nuk veprojnë në kohë.
Bëhet fjalë për helmimin e ujit të pijshëm për shkak të kontaminimit nga rezervat e naftës që fsheh nëntoka, dhe që prej disa ditësh një kompani ka nisur të shpojë puse.
Për 6 vite rresht uji i pijshëm në qytetin e Delvinës nuk konsumohej për shkak të kontaminimit, kur një kompani nisi shpimin.
Bëhet fjalë për kompaninë “Delvina Gaz Company LTD” e cila nuk disponon leje nga pushteti vendor për të kryer aktivitetin.
Qytetarë të shumtë shprehen të revoltuar dhe kërkojnë të merren masa përpara se situata të dalë jashtë kontrollit. newsbomb

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.