Petro Gjikuria kandidati i PBDNJ dhe Opozitës për zgjedhjet në Himarë

10/07/2417:31

Shperndaje:

Petro Gjikuria – Kandidati i PBDNJ dhe Opozitës për Zgjedhjet në Himarë

 

Në prag të zgjedhjeve të ardhshme në Himarë, emri i shqiptaro-amerikanit Petro Gjikuria është përmendur si kandidati i përzgjedhur nga Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut (PBDNJ) dhe opozita. Gjikuria, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka një profil të njohur në diasporën shqiptare dhe është mbështetës i zëshëm i çështjeve të minoritetit grek në Shqipëri.

 

Emri i Petro Gjikuria ka dalë në pah pas spekulimeve të mëparshme për kandidaturën e Petro Belerit, djalit të Fredi Belerit. Ndërsa Fredi Beleri është aktualisht në burg për blerje votash gjatë zgjedhjeve të 14 majit, ku u dënua me dy vite burg, Gjikuria ka shfaqur mbështetje të vazhdueshme për të.

 

 

Petro Gjikuria është një figurë e respektuar në komunitetin shqiptar në Amerikë dhe është pjesë e organizatës amerikane Pan-Epirote. Ai njihet për mbrojtjen e të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri dhe ka ndihmuar në rritjen e ndërgjegjësimit për çështjet e tyre. Përmes veprimtarisë së tij, Gjikuria ka fituar një reputacion si një avokat i fuqishëm për të drejtat e njeriut dhe çështjet e minoriteteve.

 

Zgjedhja e tij si kandidat për Himarën pritet të sjellë një dinamikë të re në fushatën zgjedhore, duke ofruar një perspektivë të re dhe të fuqishme nga diaspora shqiptaro-amerikane. Gjikuria pritet të fokusohet në çështjet e drejtësisë, të drejtat e njeriut dhe përmirësimin e jetesës për të gjithë banorët e Himarës, duke sjellë një qasje të re dhe të ndershme në politikën lokale.

 

Nëse Petro Gjikuria zgjidhet në krye të Himarës, pritet të sjellë përvojën e tij ndërkombëtare dhe angazhimin e tij për të drejtat e njeriut në shërbim të komunitetit, duke kontribuar në zhvillimin dhe përparimin e kësaj zone të rëndësishme të Shqipërisë.

 

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

NJOFTIM PËR DISA POZICIONE PUNE NË HOTEL OLYMPIA NË SARANDË
KËRKOHET KUJDESTARE PËR GRUA TË MOSHUAR NË FSHATIN XARRË
Moonlight Bar kërkon Sanitare nga ora 15:00 – 17:00. Pagesë shumë e kënaqshme
Vangjel Tavo takim me banorët në Vuno: Zyrat për ju do jenë të hapura
Anullohet linja e tragetit Brindisi – Sarandë
Vangjel Tavo merr pjesë në inaugurimin e impiantit të ujërave të ndotura në Himarë – VIDEO

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.