Përshkallëzohet protesta: Pronarët e mjeteve ujore në dyert e bashkisë – VIDEO

18/06/2412:35

Shperndaje:

Përshkallëzohet protesta:

 

Pronarët e mjeteve ujore në dyert e bashkisë

 

 

 

Operatorët turistikë të cilët operojnë në fushën e lundrimeve detare me skafe dhe varka janë mbledhur ditën e sotme përpara bashkisë Sarandë për të protestuar kundër pranisë së anijeve turistike që kanë ardhur nga qytete të tjera. Sipas tyre, këto anije kanë zënë hapësirat e vendbazimeve në Shëtitoren e Sarandës, duke krijuar konkurrencë të padrejtë.

 

Cim Beqo, një prej operatorëve lokal, shpjegon se ky problem ka filluar pas rikonstruksionit të Bulevardit. “Pas përfundimit të rikonstruksionit, vendbazimet u kapën nga operatorë që nuk janë nga Saranda,” tha ai. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi të thellë mes operatorëve lokalë të cilët ndihen të diskriminuar dhe të mënjanuar në favor të operatorëve të huaj.

Gjatë protestës, operatorët zhvilluan një takim me nënkryetarin e bashkisë Sarandë, Florjan Sali. Gjatë takimit, ata shprehën shqetësimet dhe kërkesat e tyre, duke kërkuar një zgjidhje të menjëhershme të situatës. Ata kanë kërkuar gjithashtu një takim urgjent me kryetarin e bashkisë, Oltion Çaçi, për të diskutuar më tej rreth kësaj çështjeje.

 

Kërkesat e Operatorëve:

  1. Largimi i anijeve që nuk janë nga Saranda: Operatorët kërkojnë që anijet turistike të cilat nuk kanë pronarë banorë të Sarandës të largohen nga vendbazimet në bulevard.
  2. Vendosja e hapësirave të lira në dispozicion të operatorëve lokalë: Hapësirat e lira duhet t’u vihen në dispozicion operatorëve të qytetit të cilët janë edhe taksapagues të bashkisë.

 

Operatorët theksojnë se ky veprim është i domosdoshëm për të mbështetur bizneset lokale dhe për të garantuar që ata të kenë një mundësi të barabartë për të zhvilluar aktivitetin e tyre në qytetin e tyre.

Ndërkohë, bashkia Sarandë nuk ka dhënë ende një përgjigje zyrtare për këtë çështje. Sipas burimeve brenda bashkisë, çështja është duke u shqyrtuar dhe pritet që të ketë një deklaratë publike në ditët në vijim.

Protesta e sotme është një shenjë e qartë e pakënaqësisë së operatorëve lokalë dhe rëndësisë që ka për ta zgjidhja e këtij problemi sa më shpejt. Ata theksojnë se nuk do të ndalen deri sa të arrijnë një zgjidhje të drejtë dhe të qëndrueshme për të mbrojtur interesat e tyre dhe të komunitetit të Sarandës.

 

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

Njoftim punësimi te Restorant Rozmarinë në Sarandë
Restaurant “Gostivari Ajan” në Borsh kërkon të punësojë Picier. Ofrohet Akomodim + Ushqimi
Tendera në mënyrë fiktive, SPAK dërgon për gjykim Leonidha Hriston dhe 4 të tjerë
Azura Hotel në Ksamil kërkon Punonjëse Kuzhine dhe Sanitare. Ofrohet akomodim
AKSIDENTOI ME MOTOR 2 KALIMTARË, PROCEDOHET PENALISHT 47-VJEÇARI
NDAHET NGA JETA GAZETARI I MIRËNJOHUR PIRRO NAÇI

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.