Përsëri incident. Peshkatarët e Sarandës: Grekët na dëbojnë nga ujrat tona

27/10/1612:05

Shperndaje:


Vazhdon odiseja e anijeve shqiptare qe peshkojne ne detin Jon. Serish sot, anija e rojes bregdetare te Korfuzit ka hyre ne ujrat tona duke ndaluar dy anije, pikerisht “Alqivjadhi” qe ndodhej prane bregut te Manastirit ne Sarande dhe anija tjeter “Mario 1” e cila ndodhej 0.8 milje nga bregu i Sarandes.


Te dyja anijet jane perballur me policine greke e cila i ka kercenuar se do i terhiqte ne Korfuz me pretendimin se kishin shkelur ujrat greke duke peshkuar. Anija greke i ka detyruar dy peshkarexhat te largohen nga vendqendrimi i tyre. Kapiteni i anijes “Mario 1” denoncon se ka telefonuar QNOD Durres dhe Kapitenerine e Sarandes ku eshte perballur me indiferencen e tyre.
Kapiteni i anijes Mario 1, Andri Mane kerkon ndihmen e shtetit pasi eshte rast i perseritur kur po ndalohen nga pala greke te peshkojne

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.