Përkujtohet në Mursi 100-vjetori i hapjes së shkollës shqipe

21/04/1720:57

Shperndaje:


mursi sarandePërkujtohet në Mursi 100-vjetori i hapjes së shkollës shqipe.
Është përkujtuar sot në fshatin Mursi, Bashkia Konispol, 100-vjetori i hapjes së shkollës së parë shqipe në këtë fshat.
Në këtë ceremoni, që sipas banorëve ceremoni përkujtimore të kësaj date mbahet për hrë të parë pas 100 vjetësh, merrnin pjesë banorë të fshatit, ish-mësues të kësajj shkolle, drejtori i zyrës Arsimore Sarandë Astrit Llanaj dhe kryetari i Bashkisë Konispol Shuaip Beqiri.
Shkolla e parë shqipe në fshatin Mursi u hap nga Mësuesi i shquar Vasil Raptopulli.

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.