Pas arrestimit nga policia greke të 7 të rinjve, reagon FRPD Sarandë

30/09/1817:50

Shperndaje:


DEKLARATA
Ngjarja e mbremjes se dates 29.09.2018, ndodhur ne Drimitsa, Igumenice, ku 7 te rinj shqiptare te moshes 21-26 vjec, u kapen nga policia greke duke kaluar kufirin ne kembe e te ngarkuar me canta qe permbanin 125 kg marijuane, tregon edhe njehere situaten teper te rende sociale ku ndodhen sot te rinjte shqiptare. Fakti qe te rinjte e kapur mbreme, jane me origjine nga Saranda, Gjirokastra, Permeti, Fieri, Lushnja e Shkodra, tregon se gjeografia e papunesise dhe shtyrja e te rinjve drejt krimit, ka kapur kufijte e gjithe Shqiperise.
Burime konfidenciale bejne te ditur se te rinjte qe transportojne droge maleve, perdoren nga grupe kriminale kundrejt shperblimeve qesharake dhe se numri i te burgosurve muajt e fundit ne te dyja anet e kufirit per kete veper penale, eshte me dhjetra.
Ngjarja e mbremshme, tregon fytyren e vertete te Rilindjes, fytyren e vertete te aktualitetit shqiptar, fytyren e vertete te situates ne te cilen ndodhet rinia sot.
Forumi Rinor i Partise Demokratike dega Sarande, denon me force fenomenin e trafikimit te lendeve narkotike por mbi te gjitha denon aktin e paprecedente te shtyrjes se te rinjve drejt veprimtarise kriminale, ardhur si pasoje e gjendjes mjaft te rende sociale dhe ekonomike qe po perjeton brezi i ri ne ditet e sotme.

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.