Në pronësi të oligarkut rus Andrey Melnichenko, Italia sekuestron mega jahtin 578 milionë $

12/03/228:15

Shperndaje:

Autoritetet italiane sekuestruan mega jahtin e oligarkut rus Andrey Melnichenko të premten, sipas një deklarate nga policia financiare e Italisë.

Në deklaratë thuhej se anija, e quajtur “SY A”, vlen rreth 530 milionë euro (578 milionë dollarë) dhe ishte në vëzhgim në portin verilindor të Triestes.

Sanksionet: Melnichenko u sanksionua nga Bashkimi Evropian më 9 mars si pjesë e masave të zgjeruara ndëshkuese kundër oligarkëve rusë. Sipas BE-së, ai zotëron prodhuesin kryesor të plehrave EuroChem Group dhe kompaninë e qymyrit SUEK.

Vendimi i këshillit të BE-së , i cili autorizoi sanksione kundër Melnichenkos, vuri në dukje se ai dhe 36 udhëheqës të tjerë biznesi u takuan me presidentin rus Vladimir Putin pas pushtimit të Ukrainës, pasi filloi të diskutonte ndikimin e mundshëm ekonomik të sanksioneve të BE-së dhe SHBA-së. 

Në vendimin e Këshillit të BE-së thuhet: “Fakti që ai u ftua për të marrë pjesë në këtë takim tregon se ai është anëtar i rrethit më të ngushtë të Vladimir Putinit dhe se ai po mbështet ose zbaton veprime ose politika që cenojnë ose kërcënojnë integritetin territorial, sovranitetin dhe sovranitetin dhe pavarësia e Ukrainës, si dhe stabilitetin dhe sigurinë në Ukrainë.

“Kjo gjithashtu tregon se ai është një nga biznesmenët kryesorë të përfshirë në sektorët ekonomikë, duke siguruar një burim të konsiderueshëm të ardhurash për qeverinë e Rusisë, e cila është përgjegjëse për aneksimin e Krimesë dhe destabilizimi i Ukrainës”.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.