Mbretëria e Bashkuar, plan me 6 pika për të ndalur Putinin

06/03/2210:07

Shperndaje:

Boris Johnson ka hartuar një plan prej gjashtë pikash për të mposhtur Vladimir Putinin, ndërsa ai lëviz për të marrë drejtimin e përpjekjeve globale për t’i dhënë fund tmerrit të luftës në Ukrainë.

Në planin e tij të veprimit, zoti Johnson bëri thirrje për: krijimin e një koalicioni ndërkombëtar humanitar për Ukrainën; një nxitje për vetëmbrojtjen ushtarake të Kievit ; rritja e sanksioneve ndaj Moskës; përpjekjet e bashkërenduara diplomatike për të de-përshkallëzuar krizën; dhe ‘një fushatë të shpejtë për të forcuar sigurinë dhe qëndrueshmërinë në të gjithë zonën euro-atlantike’.

Për më tepër, Johnson dëshiron të luftojë ‘normalizimin rrëshqitës të asaj që Rusia po bën në Ukrainë’ pasi ka frikë se vlera tronditëse e veprimeve të Putinit do të fillojë të zbehet.

Kjo vjen pasi pamjet dramatike u shfaqën dje të momenteve të fundit të rrëzimit të helikopterit sulmues rus nga ushtarët ukrainas në një fshat rreth 25 milje larg Kievit. 

Mi-24 u godit nga një raketë përpara se të binte në tokë, duke goditur fillimisht në tokë, me të gjithë pilotët dhe navigatorët.  

Vdekjet e tyre erdhën në një ditë kur forcat ajrore ruse humbën deri në tetë avionë, si dhe avionë me shumë role, goditje dhe mbështetje ajrore të ngushtë dhe një dron. 

Dhe në një tjetër zhvillim të jashtëzakonshëm dje, Putin u vu nën presionin e ushtarëve të tij për të ndaluar luftën. 

Në një konferencë shtypi në Kiev, trupat ruse të kapur rob dënuan misionin dhe u bënë thirrje bashkëqytetarëve të tyre të mblidhen kundër konfliktit.

VIDEO


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.