Kristaq Kiço: Kërkojmë përfaqësim në instancat e larta shtetërore dhe vetëdeklarim të popullsisë

27/06/2019:06

Shperndaje:


Kryebashkiaku i Finiqit, njëherësh edhe kryetar i partisë MEGA Kristo Kiço: Kërkojmë përfaqësi në instancat e larta shtetërore
Pavarësisht se aktet nënligjore të ligjit për minoritetet vijnë për miratim me vonesë, nga ana e përfaqësuesve të minoritetit grek në Jugun e Shqipërisë ky draf vlerësohet si një hap pozitiv në respektimin e të drejtave të tyre.
Bashkia e Finiqit e përbërë prej 57 fshatrash, shumica e të cilave e banuar nga minoriteti grek është bashkia më e madhe ku jeton minoriteti grek në Shqipëri.
Kryetari I Bashkisë Finiq, njëherësh edhe kryetar i partisë MEGA Kristo Kiço në një intervistë për Report Tv shprehet se ky ligj është shumë i domosdoshëm për minoritetet dhe minoritetin grek në veçanti.

Kristaq Kiço cilëson si një domosdoshmëri procesin e vetëdeklarimit, për të cilin ai thotë se në këtë proces nuk duhet të bëhet asnjë shkelje.

Në vlerësimin e kryetarit të Bashkisë Finiq Kristaq Kiço është një hap pozitiv miratimi i këtij ligji, por problem mbetet zbatimi i tij, ndërsa thekson se sa herë diskutohet për të drejtat e minoritetit grek, nga ana e qarqeve nacionaliste shpërthen një propagandë që nuk është as humane në aspektin njerëzor dhe nuk përfaqëson shumicën e kombit shqiptar në respect të minoritetit grek.

VIDEO

https://www.facebook.com/143672462471081/posts/1543129562525357/


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.