Karathanos niset për në Shqipëri, por ndalohet në Qafë Botë

25/10/1918:43

Shperndaje:


Nuk do të lejohet të hyjë në Shqipëri Babis Karathanos.
Në rrjetet sociale kreu i Shoqatave të Pakicave Greke në Shqipëri, Babis Karathanos, ka publikuar një koment shoqëruar edhe me një foto ku tregon se atij i është ndaluar hyrja në Shqipëri. Dokumenti i fotografisë thotë se nuk lejohet të hyjë në Shqipëri sepse dokumentet e udhëtimit nuk janë në rregull.
“Pas disa orësh të shpenzuar në kufirin e Greqisë me Shqipërinë duke u përpjekur për të arritur në Bularat për të marrë pjesë në memorialin e Kostandin Kacifas, ata më dhanë këtë dokument dhe më ndaluan të hyj në Shqipëri.
Sigurisht, me këto dokumente të njëjta udhëtimi që shpesh udhëtoj në Evropë. Por jo në Shqipëri. Kryeministri i këtij vendi që ndalon qytetarët grekë të kalojnë në territorin e saj me justifikime qesharake, uroj të kem një takim me Kryeministrin grek.
Ai gjithashtu dëshiron që vendi i tij të bashkohet me familjen europiane. Ndërkohë në bazë të përditshme, po terrorizon pakicën kombëtare greke të Epirit të Veriut. Por le të dijë se grekët nuk luftojnë grekët dhe terrorizmi i tij nuk do të kalojë”, ka thënë Karathanos.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.