Incident detar ne ujerat territoriale

15/01/1612:54

Shperndaje:


Incident detar ne ujerat territoriale

flota

Incident detar ne ujërat territoriale shqiptare. Anija e rojës bregdetare greke është futur brenda ujrave tona territoriale duke ndaluar anijen e peshkimit “Mario 1” e kompanisë “Fama” në Sarandë. Anija ndodhej 1.3 milje larg ujrave greke dhe 1.6 milje larg Gjirit te Manastirit e 2.1 milje nga marina e Sarandës. Efektivet greke kane fyer e kërcënuar peshkatarët shqiptare duke pretenduar se kishin shkelur ujrat territoriale greke. Duke hasur kundërshtimin e peshkatarëve e sapo morrën vesh nisjen drejt vendngjarjes të rojës bregdetare shqiptare, anija greke u largua. “Mario 1” është kthyer në bazë. Kapiteni denoncon këtë rast të persëritur. Pala shqiptare ka nisur hetimet për këtë ngjarje të rëndë


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.