Hajdutët luftë me policinë greke, plagoset 1 polic, arrestohen 2 hajdutë

27/12/1912:57

Shperndaje:


Shkembim zjarri ne oret e para te mengjesit ne kufirin greko-shqiptar mes nje grupi grabitesish dhe policise greke.
Ne Agio Nikola, Filat te Igumenices, policia greke ka pikasur nje grup prej 5 personash qe po tentonin te kalonin ilegalisht kufirin nga Greqia ne Shqiperi. Ne ndjekje te tyre u vu skuadra e OPKE, sektori kunder narkotikeve dhe dy skuadra te policise kufitare. 5 personat shoqeronin 2 kafshe mushka.
Gjate tentatives per ti ndjekur, skuadra prej 5 personash hapi zjarr ndaj policise dhe te njejten gje beri policia. 3 prej tyre arriten te kalonin ne toke shqiptare, ne nje zone pyjore nderkohe qe u kapen dy prej tyre, shqiptare 16 dhe 46-vjec. Gjate kapjes, 46-vjecari beri rezistence te forte, duke plagosur lehte nje oficer policie.

Dy mushkat rezultuan te ngarkuara me 4 bageti te therrura, te vjedhura ne nje stan ne Agio Nikola, Filat.
Nga hetimet e deritanishme rezulton se ky grup, ishte organizuar 4 muajt e fundit per grabitje kafshesh ne zonen e Filatit, Igumenice. Ata hynin ilegalisht ne Greqi nga mali dhe pasi vidhnin kafshe, i transportonin ato te gjalla ose te vrara me mushka drejt Shqiperise ku i shisnin.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.