Fundjava sjell dyndje të vizitorëve në Butrint. Kaos me parkimin e mjeteve dhe radhë në hyrje

16/07/1617:34

Shperndaje:


13699352_1306145816079606_87419774_oMijëra turistë kanë vërshuar ditën e sotme në  qytetin antik të Butrintit . Prej disa ditesh qyteti antik i Butrintit po frekuentohet nga mijëra vizitore. Turistet që vizitojnë Butrintin vijne nga shtete te ndryshme te botes. Sipas nje vizitori nga Kosova i cili kontaktoi Saranda Web fluksi i madh solli edhe bllokimin e rruges ne parkimin e Parkut Kombetar per rreth 30 minuta. Bllokimi i rruges solli dhe vonesa me qarkullimin ne rrugen Kombetare Ksamil-Konispol. Nderkohe situata sa vjen dhe rendohet duke pare se fluksi i vizitoreve sa vjen dhe shtohet kete sezon veror. Vonesa ka sic duket dhe ne foto edhe ne perpunimin e turisteve. Ata presin ne radhe per disa minuta deri sa te kalojne kontrollin e biletave.13702343_1306145802746274_955294723_o Cdo vit ne kulmin e sezonit veror shfaqen probleme te tilla ne kete park nje prej me te vizituarve ne gjithe Europen. Sipas statistikave Butrinti ka cmimet me te larta per hyrien e vizitoreve te cilat variojne nga 3 deri ne 6 euro per person. Ne keto kushte kerkohet edhe permiresim i infrastuktures se perpunimit dhe respektimit te tyre.

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.