Emergjencat Civile japin alarmin: Shirat mund të shkaktojnë përmbytje

29/11/1719:21

Shperndaje:


Alarm për përmbytje në Shqipëri, priten reshje të forta në jug
Në fundjavë parashikohet të ketë shira të rrëmbyeshëm, që rrezikojnë përmbytje, kryesisht në zonat jugore.
Sic duket edhe nga grafiku qe kemi paraqitur, ne zonen e Sarandes, sherbimi metereologjik grek parashikon qe diten e premte te bien reshje deri ne 90 mm.
“Sipas të dhënave nga institucionet tona, por edhe institucioneve ndërkombëtare parashikohet që në vendin tonë në datat 30 nëntor të bien mbi 110 ml shi në 24 orë. Të njëjtën situatë do të ketë edhe veriu i Greqisë, çka do të rëndojë situatën në zonat tona jugore kryesisht vendet që përkeqësohen nga lumenjve Vjosa, Semani dhe Shkumbini, etj”, shprehet Shemsi Prençi.
Emergjencat Civile kanë lajmëruar të gjitha prefekturat e për të marrë masa, si në zonat urbane, edhe në ato rurale. Alarmi për prefekturat është dhënë të shtunën e kaluar, kohë e mjaftueshme për marrë masat. Kujdes duhet treguar sidomos në shkolla.
“Nëse do të vazhdojë procesi mësimor, gjatë ditës së premte, veçanërisht nxënësit e shkollave 9-vjeçare duhet të shoqërohen patjetër nga prindërit ose të afërmit”, u shpreh Shemsi Prençi.
Më e rrezikuara nga reshjet është prefektura e Vlorës. Paraditen e të mërkurës në këtë prefekturë u mblodh shtabi e emergjencave, që vendosi bllokimin e lundrimit për të gjithë tragetet gjatë ditëve të shirave.

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.