E ‘Premtja e Zezë’, besimtarët ortodoksë të Sarandës pjesë e ceremonisë së epitafit

22/04/2221:11

Shperndaje:

Besimtarë ortodoksë të qytetit të Sarandës kanë marrë pjesë në ceremoninë e shëtitjes së Epitafit të Krishtit.

Ata kanë kremtuar të Premten e Zezë, e cila simbolizon përkujtimin e vuajtjeve të Jezu Krishtit dhe vdekjen e tij në kryq.

Qindra besimtarë kanë kaluar nëpër rrugët kryesore dhe Shëtitoren e qytetit, pët tu rikthyer përsëri në Kishën Shën Harallambi, për të pritur ringjalljen e Krishtit.

VIDEO


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.