Drejtoresha e Arkeologjisë refuzon të përgjigjet për rolin që do të kenë në Butrint

04/05/2219:25

Shperndaje:

Drejtoresha e Kërkimeve Arkeologjike, Belisa Muka refuzoi të përgjigjej lidhur me rolin që do të ketë institucioni që ajo drejton, në marrëveshjen e re për menaxhimin e Parkut të Butrintit.

E pyetur në emisionin ‘Sot’, nëse marrëveshja për Butrintin cenon punën e Institutit të Arkeologjisë apo se çfarë e ka penguar deri tani këtë institut të kryejë gërmime në Butrint, Muka bëri një parantezë të gjatë të përbërjes së institutit dhe funksionit të tij, duke refuzuar të përgjigjet.

Më tej, Muka ka lënë bisedën në mes duke shkëputur lidhjen me emisionin.

Parku Kombëtar i Butrintit pritet të administrohet nga një fondacion që do të krijohet në bashkëpunim të qeverisë shqiptare me Fondacionin Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim. /EURONEWS.AL

VIDEO


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.