Dita e dytë e Kongresit të PS/ Rama: Amnisti për emigrantët

29/02/2013:40

Shperndaje:


Aministi për të gjithë emigrantët! Kryeministri Edi Rama bërë me dije se të gjithë emigrantët që nuk e kanë deklaruar pasuritë e tyre që kanë vënë jashtë Shqipërisë, do të kenë mundësi ta bëjnë. Rama u shpreh se për një kohë të caktuar të gjithë do të kenë mundësi t’i legalizojnë paratë e tyre, nëse nuk e bëjnë brenda afatit sërish do të konsiderohen pjesë e KÇK-së.

“Shumë njerëz janë shqetësuar nga OFL-ja sepse nuk e pranojnë se ky mbaron OFL-ja. Sa kursime emiograntësh rrinë nën jastëk dhe nuk hynë dot në bankë? Sa prej tyre mund t’i kapi ligji pavarësisht që s’kanë punë me të? Nuk mund të paguajmë për arsimit dhe vajzat që mësojnë të shohin jashtë shkolle, dhe të shohin në timon një injorant. Shqipëria nuk ka shumicë kriminelësh apo hajdutësh. Shqiptarët kanë punuar emigrant dhe kanë punuar si skellvër. Do të lancojmë një amnisti me afat të kufizuar që të gjithë të deklarojnë paratë dhe t’i fusin nëpër banka. Të gjithë ata që nuk i kanë paratë me krim. Po mbaroi afati pastaj je tek OFL-ja,”-tha Rama në fjalën e tij.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.