Bota tërbohet nga lufta e Putinit: Miliona protestues dalin në rrugë të zemëruar me pushtimin e Ukrainës

27/02/2214:43

Shperndaje:

Nga Londra në  Berlin  në Tokio në Vilnius, miliona protestues janë mbledhur në qytete anembanë botës për të kërkuar fundin e luftës që Vladimir Putin i Rusisë ka bërë kundër Ukrainës.  

Mijëra njerëz u mblodhën para Portës së Brandenburgut të Berlinit të dielën në mëngjes për një miting kundër luftës në mes të tërbimit ndërkombëtar ndaj pushtimit të Ukrainës , edhe pse trupat ruse po bënin presion drejt kryeqytetit, Kiev. 

Policia tha se turma të mëdha kanë mbushur zonën e planifikuar fillimisht për demonstratën, rreth Portës së Brandenburgut në Berlinin qendror, dhe se ata po ndanin hapësirë ​​shtesë për të akomoduar protestuesit.

Protesta e së dielës ishte paqësore, duke përfshirë shumë familje me fëmijë. Njerëzit valëvitën flamujt e verdhë dhe blu të Ukrainës për të treguar mbështetjen e tyre. Disa mbanin pankarta me slogane të tilla si ‘Duart larg Ukrainës’ dhe ‘Putin, shko në terapi dhe lëre Ukrainën dhe botën në paqe’. 

Të tjerë u mblodhën në Madrid duke mbajtur flamuj dhe pankarta që akuzonin Putinin se ishte i ngjashëm me Hitlerin dhe për kryerjen e një gjenocidi, ndërsa demonstruesit në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, organizuan një protestë jashtë ambasadës ruse.  

Ukrainasit që jetojnë në Irakun verior mbajtën një tubim kundër luftës në pragun e zyrës së Kombeve të Bashkuara në Erbil dhe gratë u mblodhën në kryeqytetin lituanez Vilnius duke mbajtur pankarta që e quanin presidentin rus “agresori më i madh i Evropës”. 

Ndërkohë Papa Françesku denoncoi ‘logjikën djallëzore dhe perverse’ të nisjes së një lufte në Ukrainë dhe bëri thirrje për korridore humanitare për të mirëpritur refugjatët ukrainas që ikin nga pushtimi ‘tragjik’ i atdheut të tyre në komentet e tij më të forta publike të dielën.  

Françesku është përmbajtur të mos e thërrasë Rusinë me emër ndërsa kërkon të ndreqë lidhjet me Kishën Ortodokse Ruse, dhe ai përsëri hoqi dorë nga çdo referencë ndaj Moskës të dielën. Por ai tha: ‘Ata që bëjnë luftën e harrojnë njerëzimin’, duke shtuar se lufta ‘mbështetet në logjikën djallëzore dhe perverse të armëve, e cila është gjëja më e largët nga vullneti i Zotit.’ 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.