Bota nenujore e Sarandes

21/08/219:24

Shperndaje:

Bota nenujore e Sarandes

Në Sarandë, aty poshtë valëve të detit, duke u kredhur sa më thellë në ujërat e tij, fshihet një pasuri e tërë nënujore.

Për të gjithë zhytësit që janë të apasionuar pas këtyre pasurive, qofshin ata të huaj apo vendas, Saranda ofron një larmishmëri objektesh relike. Relika të cilat flenë nëpër thellësitë e detit Jon.

Bota nenujore e Sarandes

Madje, njëra prej relikeve, e cila është mjaft e dukshme, është një anije luftarake e Luftës së Dytë Botërore. Ajo eshte e mbytur në Gjirin e Sarandës, jo më larg se 100 m nga bregu i detit. Anija është e një gjatësie prej 150 metrash. Prej kohësh, që kur është zbuluar, shërben si një muze i gjallë nënujor… Pasi në të gjenden një sërë objektesh të ndryshme, si shishe, cizme ushtarësh, medikamente mjekësore etj.

Anija vazhdon të tërheqë vëmendjen e zhytësve… Të cilët s’mund ta shuajnë kureshtjen ndryshe… Veçse duke i prekur nga afër dhe duke i fotografuar këto relike shekullore.

Pasurive të çmuara të Sarandës, nuk mund tu mungonin edhe këto asete… Të cilat ruajnë vlera të rëndësishme të arkeologjisë nënujore…


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

Banorët e Nivicës përfitojnë nga fushata, pas 1 viti rregullohet pompa e ujit – VIDEO
Blushi paralajmëron Ramën nga Himara: Mos guxo se duart do të mbeten në kuti
Petro Gjikuria hap fushatën në Himarë, kreu i OMONIA: S’kemi nevojë për jabanxhinj politikë
Banorët e Gjashtës: Kemi 2 muaj pa ujë, nesër do protestojmë te zyrat e Ujësjellësit
Banorja e lagjes “Baba Rexhepi” ankesë në Saranda Web: Kemi 1 javë pa pikë uji
NJOFTIM PËR DISA POZICIONE PUNE NË HOTEL OLYMPIA NË SARANDË

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.