Gjendet në Sarandë “Votrys”, anija e parë me naftë në mbarë botën, e mbytur në vitin 1940

07/09/1912:45

Shperndaje:

Gjendet “Votrys”, anija e parë e vërtetë me nafte në mbarë botën, e mbytur në vitin 1940

Nga Pierre Kosmidis
Hulumtim dhe foto nga George Karelas
Dhjetori 1940 ishte një muaj lavdie për Ushtrinë Greke.

Italianët u rrëzuan menjëherë nga Greqia, pas pushtimit të tyre të dështuar, i cili u iniciua në 28 tetor 1940. Kjo fushatë agresive e ushtrisë së Musolini nënkuptonte fillimin e Luftës së Dytë Botërore për Greqinë.

Menjëherë pas përparimeve të tyre fillestare, italianët u tërhoqën, Ushtria Greke i shtyu në mënyrë të qëndrueshme italianët përsëri në thellësi në territorin shqiptar, me qëllim që t’i hidhte në Detin Adriatik dhe t’i linte të notonin përsëri atje nga ku kishin ardhur, të poshtëruar dhe mposhtur .

Hordhitë fashiste të regjimit të Musolini u bënë shpejt stoku i qeshur i botës së lirë, ndërsa pjesa tjetër e Evropës, me përjashtim të Britanisë, ishte tashmë nën okupimin nazist.

Më 6 dhjetor 1940 u çlirua porti jetësor i Sarandës (fjalë për fjalë “dyzet shenjtorët”, ose Sarandë në shqip, ose Porto Edda, siç e quanin italianët, për nder të vajzës më të madhe të Musolinit).
Rëndësia strategjike e Sarandës ishte e dukshme. Anijet furnizuese Greke mund të sillnin furnizime, municion dhe mallra të tjera në Ushtrinë Greke, duke mundësuar kështu një përparim të shpejtë kundër italianëve që tërhiqeshin.

Kushtet e dimrit ishin të ashpra në malet e Shqipërisë.
Krishtlindja e vitit 1940 u festua në male të mbuluara me dëborë, me temperatura shumë nën zero, gjë që i kushtoi shtrenjtë të dy ushtritë, italianët dhe grekët. Shumë ushtarë u lanë të ngrirë, me gjymtyrët e tyre të paralizuar nga kushtet ekstreme të motit. Christmas of 1940 was celebrated in snow covered mountains, with temperatures well below zero, which cost both armies, Italians and Greeks, dearly. Many soldiers were left frostbitten, with their limbs paralysed by the extreme weather conditions.Grekët dhe Italianët gjithashtu vuajtën nga ftohja e hidhur, e cila në disa pika arriti në -20 gradë Celsius.

Të ngrirë, të lagësht dhe megjithatë të vendosur, Grekët i hodhën italianët prapa, hap pas hapi, gur në gur, kodër nga kodra. Ishte një luftë e vështirë, e luftuar në mënyrë galantike nga të dy palët, fitimtarët grekë dhe humbësit italianë.

Viti 2018.

Studiuesi i respektuar dhe zhytësi i ekspertëve George Karelas, nga Patras, Greqi, shqyrton një foto, me përshkrimin abstrakt “Avionët italianë fundosin një anije Greke, 1940”. George Karelas po mundohet të identifikojë vendndodhjen, duke ekzaminuar nga afër malet në sfond. Ai nuk mund të gjejë asnjë ngjashmëri me asnjë rajon malor në Greqi

Një Forcë Ajrore Italiane Ju87 Picciatello momente pasi bombardoi një anije. Kjo është pikërisht fotografia, e cila filloi kërkimin e George Karelas për identitetin e anijes, e cila u shndërrua në një kërkim historik.
Është një mister që duhet të gjejë përgjigjet e duhura: Ku është bërë kjo foto? Kur? Cila është ky anije Greke që po fundoset nga bomba italiane?

George Karelas është i vendosur. Ai duhet të gjejë të dhëna, të identifikojë vendndodhjen dhe identitetin e anijes.

Për më shumë se një vit Xhorxh Karelas po kalon raporte gjatë kohës së luftës, duke transferuar nëpër qindra faqe dokumente të venitur, duke kërkuar në hartat google, duke u përpjekur të gjejë një epërsi të kërkimit të tij.

Jo para vitit 2019, ai arrin të bashkojë pjesët dhe informacionet që mblodhi.

“Pas ca kohësh kërkimesh, fillova të mendoj për mundësinë që ky sulm ajror kundër një anije të ndodhte në Epirin e Veriut, Shqipëri, dhe përfundova se mund të ishte porti i Sarandës.

Kontakti im me Limos Didani, një gazetar lokal dhe administrator i faqes në internet Saranda Web, konfirmoi që zona ishte në të vërtetë Saranda, që do të thoshte që anija ishte ndoshta Greke.

Më 19 Dhjetor 1940, 24 Ju87 të Grupit të 96-të të Forcave Ajrore Italiane, sulmuan dhe mbytën anijen e vogël të transportit grek VOTRYS.

Skuadriglia 237 e Regia Aeronautica i përkiste këtij Grupi! “

“Në faqen e internetit të Qendrës së Zhytjes Spiranca në Sarandë, një video e një anijeje që qendrat e zhytjes e quajnë “rrënoja e anijeve të peshkimit Tomori “më tërhoqi vëmendjen. Rrëmuja kishte ngjashmëri me VOTRYS fatkeq, duke e krahasuar atë me foto dhe video që gjeta në internet.
Saranda është një vendpushim modern dhe

Οι Άγιοι ΣαÏάντα σήμεÏα είναι ένα δημοφιλές τουÏιστικό θέÏετÏο.Anija VOTRYS, megjithatë, sipas disa burimeve u shpëtua gjatë luftës. Pronari i Qendrës së Zhytjeve të Spirancës, Saimir Kushova ishte i gatshëm të më ndihmonte për hulumtimin.

Në të njëjtën kohë, fillova të përgatitesha për një mision të mundshëm në rajon dhe të kërkoja informacione për lejet e nevojshme të kërkuara dhe legjislacionin në Shqipëri.

Historia e VOTRYS

VOTRYS ishte në pronësi të kompanisë Greke Wines and Spirits. E komanduar nga Ushtria Greke, në ditën kur u fundos, VOTRYS po transportonte mallra dhe municione për ushtrinë Greke në Sarandë.
Misioni u mor nga kapiteni Theodoros Marmatsouris, me një ekuipazh prej 6 burrash.
Por çfarë ndodhi me anijen?

Unë isha në Shqipëri, në Sarandë për identifikimin e anijes misterioze të anijeve.
Një foto e Rapp në vitin 1908. Një anije me të vërtetë historike, pasi ajo ishte anija e parë e vërtetë e detit që lëviz me shtytje nafte në të gjithë botën!
Me ndihmën e qendrës lokale të zhytjes Spiranca, pronari më tha që anija e mbytur ndodhej në një thellësi prej rreth 30 metrash dhe hyrja do të ishte nga bregu.

Ai gjithashtu më tha që një anije tjetër prej druri u gjet kohët e fundit pranë rrënojave. Ai saktësisht theksoi se kjo është me siguri Tomori, varka e peshkimit që u mbyt në vitet ’70 dhe ndoshta kjo është arsyeja pse disa persona e ngatërruan atë me anijen e vjetër të panjohur të shpresuar për të qenë VOTRYS.

Një pikiatë e vetme ishte e vetmja gjë që mund të bëja me gruan time Sophia ndërsa koha po mbaronte.

Përmbledhje e një artisti të një Ju87 italiane që sulmonte një anije, nga një kuti modeli arti (Italeri).
Ne do të përpiqeshim të identifikonim dhe fotografonim një rrënojë në një pikiatë të vetme. Me pronarin e qendrës së zhytjes Saimir, arritëm në anije duke notuar nën ujë rreth 200 metra larg bregut. E pamë fillimisht ashpër, që do të thoshte se varka po shkonte drejt ishullit Grek të Korfuzit.

Η καταγÏαφή της βυθίσεως του ΒΟΤΡΥΣ από το ΛΛΟΫΔ.

Duke lëvizur drejt harkut, në anën e majtë të rrënojave, ne pamë një shtrembërim në mes të anijes që më bëri të supozoja se shkaku kryesor i dëmtimit mund të mos ishte asgjë tjetër përveç efekteve të bombardimeve.
Harku karakteristik i anijes më bëri të kuptoj, përkundër dukshmërisë shumë të dobët nënujore që rrënoja që kisha para meje ishte me të vërtetë VOTRYS!

δφδφφ

George Karelas ekzaminon rrënojat
Një ndalesë e fundit dhe vëzhgimi në dhomën e motorit nuk ishte aksidentale.

Anija 31 metra e gjatë u ndërtua në vitin 1908 nën emrin Rapp.

Ajo ishte anija e parë e vërtetë e detit me shtytje nafte në të gjithë botën së bashku me anijen e saj motrën, Schnapp, të pajisur me motorë dizel të prodhuar në Suedi nga AB Motorer.

Σημάδια στÏεβλώσεων από τις βόμβες είναι οÏατά ακόμα και σήμεÏα, 79 χÏόνια μετά τη βÏθιση του ÎµÎ»Î»Î·Î½Î¹ÎºÎ¿Ï Ï€Î»Î¿Î¯Î¿Ï….

Shenjat e shtrembëruara nga bombat janë të dukshme për ju sot, 79 vjet pasi goditën në anijen Greke.
Hyrja në dhomën e motorit
Edhe gjatë luftës, disa anije – veçanërisht në Greqi – po përdornin motorë me naftë, dhe kjo mund të ketë qenë arsyeja pse VOTRYS u zgjodh për këtë mision të rëndësishëm.

Pika ku anija përfundimisht u fundos është afër vendit ku ajo u godit nga bomba në foton e vitit 1940.

Kapiteni i anijes, duke kundërshtuar 24 Ju87 Picciatello Italiane arriti ta afronte anijen fatkeqe afër bregut, në përpjekje për ta lënë plazhin dhe e kurseu atë nga fundosja, por pa sukses.

Η καταδυτική αποστολή στέφθηκε με επιτυχία! Ο ΓιώÏγος ΚαÏέλας με Ï€Ïοσωπική έÏευνα κατάφεÏα να ταυτοποιήσει ένα ακόμα ναυάγιο ÎµÎ»Î»Î·Î½Î¹ÎºÎ¿Ï Ï€Î»Î¿Î¯Î¿Ï… του Î’' Παγκοσμίου Πολέμου!

Kontrolloni regjistrimin e suksesshëm! George Karelas me përvojë personale mund t’ju japë mundësinë për të mbështetur anijen greke të Luftës së Dytë Botërore!
Shikueshmëria e ulët nuk e pengoi Xhorxh Karelas të identifikonte prishjet
Anija përfundimisht u fundos dhe zbulimi dhe identifikimi i saj pozitiv do të thotë që bota tani e di se ku anija e parë e motorit me naftë mbështetet për amshim!

Shqipëria, është një vend i bukur dhe ka bërë përparime të mëdha në turizmin e saj zhytës. Në Sarandë, 4-5 varka të vjetra torpedo dhe anije luftarake të vogla të Marinës shqiptare u fundosën në thellësi që shkonin nga 16 deri në 30 metra, në mënyrë që të tërhiqnin zhytësit.

Η γέφυÏα του ΒΟΤΡΥΣ

Ura e anijes. Punimet e drurit janë shpërbërë që nga viti 1940, por trarët e çelikut mbeten.
Sarana është një vendpushim modern dhe i sigurt me shumë pajisje, çmime të mira dhe mbi të gjitha banorë miqësorë dhe mikpritës.

Pasi identifikova pozitivisht VOTRYS, këtë anije të rëndësishme me ndihmën e miqve të mi shqiptarë, ndjeva se ishte detyra ime të informoja publikun dhe autoritetet greke dhe shqiptare për ekzistencën e saj.

Tani e gjithë bota e njeh vendin e prehjes përfundimtare të një kapitulli të rëndësishëm të shtytjes me naftë, pasi VOTRYS është i pari në llojin e tij!

Shkrim i publikuar ne mediat greke LINK , Përshtatur në Shqip nga Limos Didani


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.