Binjaket zvicerane të mrekulluara nga pushimet në Sarandë: Më të sigurta se në vendet e tjera të BE!

06/10/198:36

Shperndaje:


Binjaket Katia dhe Sofie Hartmann jane dy zvicerane (origjine daneze-portugeze) studente te shkelqyeshme te Universitetin e Gjeneves (UNI MAIL) ne Bachelor ne dretjimin Communication event management.

Pas kthimit nga pushimet ne Sarande binjaket zvicerane (Sofia dhe Katia) kane folur për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” ne Zvicer për bregdetin shqiptar, cka perjeruan, si e kishin paramenduar e si ju doli Shqiperia.

“Para se t’ju tregoj gjithçka në detaje, duhet të them se vërtet kthehem me një imazh të bukur të këtij vendi! Padyshim që ekziston mungesa e infrastrukturës (rrugët, menaxhimi i mbeturinave …) por bukuriter natyrore plazha, uji i detit me ngjyra mahnitese bluwin qe ja kishte fale Zoti bashke me ngrohtësine dhe mikprtijen e vendasve ndaj turistëve vertete ia vlene për ta bërë këtë udhëtim rrugor drejt Shqipërisë..” thone fllimisht binjaket zvicerane.

“T’ju themi te verteten fillimisht kur arritem, ne ne Shqiperi, në Sarande nuk kishim aq frike por kishim nje çik panik, ndoshta normale per njeriun kur shkon per here te pare ne nje vend te panjohur. Ne fakt per ne nuk ishte edhe aq e panjohur Shqiperia qe kishim informacione te bollshme nga mediat por edhe nga shume thashetheme. Por, ne vendosem t’ju besojme miqve , kolegeve tane shqiptare nga Kosova e Shqipereia qe kemi ne Gjenevë, prandaj edhe vendosem te kalojme pushimet verore ne Shqiperi, cka ashtu edhe na doli. U bindem si për plazhet ashtu edhe per sjelljet e mira te njerezve. Po ashtu edhe ushqimi ishte shume i mire, i shijshem dhe i lire. Kemi shijuar specialitet shqiptare flija, sarme, pite. Ketu do kishim pershëndetur edhe zonjen Lindita Didani, per mikëpritje, ne banesen (CIMER) e se ciles u strehuam me cmime te volitshme dhe ku siguruam veturen. Kemi kaluar dhjete dite shume mire ne Ksamil te Sarandes. Kemi vizituar Syrin e kaltert, pastaj Krujen e Skenderbeut, Vloren e Ismajl Qemjljit , Gjirokastren e Kadarese dhe vende te tjera te mrekulleshme..” thote fllimisht Katia Hartmann binjakja “me me madhe ” për 5 sekonda nga motra e saj.

Ne vazhdim binjakja tjeter Sofie Hartmann thote se “Për të mos fshehur asgjë, kur arritem me veture, kisha frikë se e kisha idealizuar këtë udhëtim rrugor në Shqipëri dhe thjesht të zhgënjehesha. Kisha dëgjuar shumë thashetheme për Shqipërinë por kur shkuam atje, e kuptuam se ajo ishte propagande nga njerez qe nuk e njohin apo kurre skane qene ne kete vend te shqipojnave..T’ju them te drejten me te sigurta u ndiem ne Shqiperi se sa ne France, Greqi… apo ndonje vend tjeter te BE-se!..Ne Ksamil te Sarandes dilnim naten bile pa prinderit vetem ne vajzat perreth plazhit ne resataurane, bare..kush nuk na bente zë apo te na provokonte perkundrazi silleshin mire na ndihmonin per te kerkuar ndonje rruge apo lokal. Tju them te drejten ne kemi pervoja te hidhura ne vendet tjera evropiane ku kemi qene ne vizita apo pushime.”

“Ishte hera e pare qe vizituam Shqiperine me prinderit tane dhe vellaun, dhe besojme se tash e tutje nuk do te mbet vizite e pare. Jemi mahnitur me peisazhin dhe bukurite natyrore, plazhin, detin ne vecanit për sjelljet dhe sigurine ne Sarande. Unë kthehem nga ky udhëtim në Ballkan i befasuar këndshëm nga bukuria e Shqipërisë, ky vend që po zgjon interesim te madh dhe diote e sa vie po pushtohet nga turistet jo vetem nga ballkani por edhe nga mbare bota.” thane ne fund per agjencinë e lajmeve “Presheva Jonë” binjaket zvicerane, studentet Katia dhe Sofie Hartmann.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.