BE do t’i dhurojë Shqipërisë vaksinën për koronavirusin sapo të hidhet në treg

08/09/2011:04

Shperndaje:


Sapo të hidhet në treg vaksina kundër COVID-19, BE-ja do t’i dhurojë një pjesë të tyre edhe për Shqipërinë. Megjithatë ende nuk është krijuar një vaksinë e sigurt kundër sëmundjes, deri atëherë qytetarët dhe vendet duhet të tregohen të kujdesshëm.
Komisioni Europian bëri me dije ditët e fundit se ka nënshkruar një kontratë me kompaninë bio-farmaceutike “AstraZeneca” për të blerë 400 milionë vaksina anti COVID-19 për të gjitha vendet anëtare të BE-së.

Në njoftimin për shtyp të KE-së thuhet se BE-ja do t’u dhurojë vaksinat nga “AstraZeneca” vendeve me të ardhura të ulta dhe të mesme.

Ndër përfitueset e vaksinave është dhe Shqipëria pasi sipas klasifikimit të Bankës Botërore ajo dhe i gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor bëjnë pjesë në vendet me të ardhura të mesme. Pavarësisht se vendet ditë pas dite po i kthehen normalitetit të ri, OBSH bën thirrje për kujdes.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.